Elektriksel yöntemlerle algılanan toprak neminin sulama otomasyonunda kullanılması
Use of electrically sensed soil moisture in automated irrigation
- Tez No: 120988
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YAVUZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, farklı tekstürel özelliklere sahip 3 tip toprak üzerinde çalışılmıştır. Laboratuar koşullarında, toprak nemini algılamak ve değerlendirmek için tansiyometre, toprak nem ölçme bloğu ve frekans etkili nem ölçer kullanılmıştır. Denemeler sürecinde, bu 3 algılayıcıdan, toprak nem değerleri ve toprağın sıcaklığı zamana bağlı olarak sürekli kayıt edilmiştir. Laboratuar sıcaklığı da termometrelerle ölçülmüştür. Belirli aralıklarla gravimetrik olarak alınan toprak nem değerleri de volümetrik toprak nem değerlerine dönüştürülmüştür. Elde edilen veriler, istatiksel, grafiksel ve analitik olarak incelenmiştir. Bu sonuçlara göre, sulama otomasyonu için gerekli olan sulama modu başlangıç ve bitiş değerleri, her 3 tip toprak tekstürü için belirlenmiştir. Algılayıcılar, cevap verme süreleri ve performansları açısından da karalaştırılmıştır. Daha güvenilir ve hızlı cevap verme süresine sahip frekans etkili nem ölçer, diğer iki algılayıcıya oranla sulama otomasyonu açısından daha uygun bulunmuştur. Bu araştırmada, tansiyometre kontrollü bir damla sulama otomasyon sistemi tesis edilmiştir. Bu damla sulama sistemi için iki otomasyon stratejisi uygulanmış ve otomasyona uygunluk açısından irdelenmiştir. 2002, 101 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Toprak nemi, toprak nem algılayıcıları, otomatik sulama, sulama yönetimi, sulama programlaması, toprak nem ölçümü.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been studied three different soil textures. In laboratory condition, tesiometer, soil moisture probe and frequency domain reflectometry were used for sensing and evaluation of soil water content and soil temperature. During experiments, soil water content and soil temperature were continuously registered depend on tin». Laboratory temperature was also measured with thermometer. Soil moisture content values that were taken gravimetrically were transformed to volumetric soil moisture content values. The supplied data were examinated graphically, statistically and analytically. According to these results, irrigation starting and finishing time values were determined for automated irrigation on three soil textures. The sensors were comparated with response times and features of performance. Frequency domain reflectometry that has more reliable and fast response time were approved in comparison with the other two sensors for automated irrigation. In this research, a drip irrigation system with controlled tensiometer was installed. Two automation strategy were applied and examinated according to suitability of automation for the drip irrigation system 2002, 101 Pages KEY WORDS:Soil moisture, soil moisture sensors, automated irrigation, irrigation management, irrgation schedule, measurement of soil moisture.