Tarım alet-makine ve traktörlerin kullanımından kaynaklanan iş kazaları nedenlerinin ve tahmini kaza maliyetleri indeksinin belirlenmesi
The Determination of the reasons and expected injury cost index of the occupational accidents resulted from using equipment-machinery and tractors being used in agriculture
  1. Tez No: 120987
  2. Yazar: MESUT GÖLBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Doktora Tezi TARIM ALET-MAKİNE VE TRAKTÖRLERİN KULLANIMINDAN KAYNAKLANAN İŞ KAZALARI NEDENLERİNİN VE TAHMİNİ KAZA MALİYETLERİ İNDEKSİNİN BELİRLENMESİ Mesut GÖLBAŞI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.İbrahim ÇİLİNGİR Bu çalışmada, tarım alet makine/iş makineleri ve traktörlerinin kullanımından kaynaklanan iş kazalarının nedenleri ve tahmini kaza maliyet indekslerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Sonuçların analizinden; 1167 tarım makinesi kazasından önemli bir bölümünün tarım arabaları, pulluklar ve harman makinalarına ilişkin olduğu saptanmıştır. Bu makinelerle yapılan çalışmalarda insan, makine ve çevreden kaynaklanan en Önemli kaza nedenleri, sırasıyla; operatörün dikkatsizliği, muhafazaların olmaması/sökülmüş olması ve uygun olmayan arazi/yol şartlan olarak belirlenmiştir. Traktörlerle ilgili 880 adet kazanın incelenmesinden, kazanın oluş şekli açısından tüm kaza tipleri içinde devrilme birinci sırada yer almıştır. En yaygın kaza nedenleri ise; operatörün dikkatsizliği ve trafik kurallarına uymaması olarak tespit edilmiştir. Göz önüne alınan risk faktörlerinden hesaplanan tahmini kaza maliyet indeks değerleri; çayır biçme makinesi, helezonlu götürücü ve santrifüj gübre dağıtma makinalarının kazalarda yüksek riske sahip makine grupları olduğunu göstermiştir. 2002, 236 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Tarım alet ve makineleri, traktör, iş kazası, güvenlik, tahmini kaza maliyet indeksi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis THE DETERMINATION OF THE REASONS AND EXPECTED INJURY COST INDEX OF THE OCCUPATIONAL ACCIDENTS RESULTED FROM USING EQUIPMENT-MACHINERY AND TRACTORS BEING USED IN AGRICULTURE Mesut GÖLBAŞI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof.Dr.İbrahim ÇÎLÎNGİR The objective of this study is to determine the reasons and expected injury cost index of the occupational accidents resulted from using equipment-machinery and tractors being used in agriculture. The results show that a significant portion of 1167 agricultural machinery accidents belong to agricultural trailers, ploughs and threshers. The most important accident causes working with these machines which were resulted from human, machinery and environmental conditions have been determined as operator's carelessness, lack of or improper shields and unsuitable field/road conditions respectively. Evaluation of 880 tractor accidents reveals that roll over of tractors is the most common accident occurrence within all types of accidents. Common tractor accident causes were realized as operator's carelessness and not to obey traffic rules. The expected injury cost index figures calculated from risk factors considered show that mowers, augers and spreaders have the high risk machinery groups in accidents. 2002, 236 pages KEY WORDS: Agricultural equipment and machines, tractor, occupational accident, safety, expected injury cost index