Çukurova'da tarım topraklarının amaç dışı kullanımı ve yarattığı sorunlar
- Tez No: 1211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ERAKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ii ÖZET Doktora Tezi ÇUKUROVA'DA TARIM TOPRAKLARININ AMAÇ DIŞI KULLANIMI VE YARATTI?I SORUNLAR Rafet ÇEVİKBAS Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Gülcan ERAKTAN 1987, sayfa 226 Jüri: Doç. Dr. G. ERAKTAN P»of Jto|'S^ ARS©¥> Bu araştırmada; ülkemizde dikkatleri daha çok üze rine çeken ve çarpıcı bir örnek teşkil eden Çukurova Bölge si' ndeki tarım topraklarının amaç dışı kullanımı ve yarat tığı sorunların boyutları, nedenleri, özellikleri ve buna karşı alınabilecek önlemler araştırılmaya çalışılmıştır. Tarım topraklarının amaç dışı kullanımının teorik temelleri belirlendikten sonra, Çukurova Bölgesi 'nde sanayi, konut, turizm ve diğer amaçlarla tarım topraklarının amacı dışında kullanımı ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir. Tarım top raklarının amaç dışı kullanımının yoğunlaşmasında başlıca itici bir güç teşkil eden sanayi tesisleri kurma amaçlı olarak tarım toprağı kullanımının boyutları, sanayi tesis leri üzerinde düzenlenen soru anketi ile. araştırılmıştır. Diğer şekildeki amaç dışı kullanımların araştırılmasında ise; gözlem, görüşme, inceleme, literatür ve doküman çalış ması yapılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bilgilerin, tablolar ve diğer şekillerde dökümü yapılarak yorumlanmış ve bazı sonuçlar çıkarılarak sorunun çözümüne öneriler getirilme ye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tarım topraklarının başka amaçlarla kullanımı.. Tarım toprakları üzerinde gelişen sanayi, konut, turizm ve alt yapı tesisleri. Tarım topraklarının amaç dışı kullanımının doğurduğu so runlar.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis Rafet ÇEVİKBAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN 1987, page: 226 Jury: Assoc. Prof.Dr. G. ERAKTAN Asssoc.iProf }j5j?^ A, BERKMAN Prof.Dr. S. AKSOY This research deals with an important and striking example of the use of agricultural lands in the Çukurova Region for other purposes, the nature and dimensions of this problem and the reasons for it are examined as well as the methods for finding a solution. After. determining the theoretical reasons for the use of agricultural lands for other purposes, their use for industry, settlement, tourism and other purposes are studied individually with regard to the basic factors determining the reasons for their use, the extent of the usage of this land for purpose other than agricultural are studied by means of a survey of industrial organisation, observation, interviews, investigation and survey studies are also used. Lastly the results of the research shown in tables and figures are interpreted and some proposals for their solution are put forwards. KEY WORDS: usage of Agricultural Lands out of aim. Industrial, settling, tourism and substructuring establishments on agricultural lands, problems of usage of agricultural lands out of aim.