Annexes and extensions in historical buildings: An ideological perspective
Tarihi binalarda ek yapılar: İdeolojik bir yaklaşım
- Tez No: 121009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENİZ ÇIKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
öz Ek binaların tasarımı beraberinde kendine has birtakım zorluklar getirmektedir, özellikle, tarihi binalara yapılan eklerde, ideoloji ek binanın tasarımının biçimlenmesinde önemli bir etken olabilmektedir. İdeolojinin kimlik kavramıyla olan yakın ilişkisi de onu tarihi binalara yapılan eklerin tasarımında etken kılmaktadır. Bununla birlikte, bu konudaki çalışmalar genellikle işlevsel gereklilikler ve estetik kaygılar üzerine yoğunlaşmaktadır. Tarihi binalara yapılan ekler, çoğunlukla koruma kapsamında ve tarihi çevreyle uyumu çerçevesinde değerlendirilmektedirler. Bu çalışma, tarihi binalara yapılan eklerin tasarımını, koruma ilkeleri ve bağlamsalcılık tartışmalarından uzak, farklı bir bakış açısıyla analiz etmeye çalışmaktadır. Bu tezin amacı, ideolojik ve sosyal değişimlerin fiziksel çevredeki yansımalarını analiz etmek ve bu bağlamda tarihi yapılara yapılan ekleri incelemektir. Tez kapsamında, tarihi binalara yapılan ekler, ideoloji kavramı ön planda tutularak irdelenmektedir. İdeoloji ve mimarlık arasındaki ilişki yerel ve uluslararası örnekler incelenerek anlatılmaktadır. Koruma ve tarihi bina kavramları da ideolojiye bağlı olarak tartışılmaktadır. Tarihi çevrelerde yeni mimari eserler üretmenin temel sebepleri araştırılmaktadır. Sonuç olarak, ek binaların sınıflandırması konumlandırılmaları, tasarım yaklaşımları ve ortak ifadelerine göre yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The art of designing additions carries with it a host of unique challenges. Especially, in the case of annexes and extensions in historical buildings, ideology can be an important factor in shaping the design of the addition. Ideology's close relation with the concept of identity also makes it a factor in shaping additions in historic buildings. However, studies about the subject generally address themselves to the examination of the functional necessities, and aesthetic concerns. Additions in historic buildings are mostly evaluated within the scope of conservation, and with their harmony to the historical context. This study attempts to analyse the design of additions in historical buildings from a different perspective, leaving aside the principles conservation and discussions of contextualism. The aim of the thesis is to analyse the reflections of ideological and social changes in the physical environment, and to examine the additions in historic buildings from that point of view. Within the scope of this thesis additions in historical buildings are investigated with special emphasis given to the concept of ideology. The interaction between ideology and architecture is explained through an examination of international and local samples. Also, the concept of conservation and historic building is discussed in relation to ideology. Basic reasons for building new architecture in historic settings are examined. Finally, classifications of addition buildings according to their location design approaches, and combined expressions are made. IV