Yüksek kirlilikteki endüstriyel atık suların aerobik ve anaerobik arıtımında inert KOİ oluşumunu etkileyen faktörler
Factors of effecting of the formation of inert COD in aerobic and anaerobic treatment for strong industrial wastewater
- Tez No: 121048
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİHA ARAYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
YÜKSEK KİRLİLİKTEKİ ENDÜSTRİYEL ATIKSULARIN AEROBİK VE ANAEROBİK ARITIMINDA İNERT KOİ OLUŞUMUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER ÖZET Günümüzde endüstriyel atıksu kaynaklı kirlenmelere bağlı olarak ekolojik çevredeki kirlenme de önemli boyutlara ulaşmıştır. Bu kirlenmede organik yükü oldukça yüksek olan; ilaç, süt, deri, kağıt endüstrisi atıksularının payı büyüktür. Bu bağlamda biyolojik arıtma sisteminde hiçbir biyokimyasal reaksiyona katılmadan çıkan inert KOİ parametresi deşarj standartlarının sağlanmasında önem kazanmaktadır. Yüksek kirlilikteki endüstriyel atıksulardan biri olan ilaç sanayi atıksuları bu çalışmada kullanılmıştır. Yüksek KOİ'ye sahip bu atıksu biyolojik sistemlerde aerobik sistemler üzerinde inhibe edici olabilmektedir. Bu toksisiteyi mikroorganizmaların kabul edebileceği düzeye indirebilmek için giriş atıksuyu seyreltilmelidir. Uçucu nitelikte maddeler içeren bu atıksu aerobik sistemlerde havalandırma ile sıyrılarak sistemi terk etmekte ve biyolojik arıtma veriminde önemli düşmelere yol açmaktadır. Bu çalışmada substratın uçucu nitelikteki kısmı hava yoluyla sıyrıldığında; 37 günde biyolojik olarak % 92 giderildiği sanılan KOİ' nin aslında sadece % 19'luk bir kısmının heterotrofik biyokütle tarafından giderildiği görülmüştür. Fakat aynı Sto/Xo oranına sahip anaerobik inert reaktörde 86 günde % 88' lik bir verim elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca 5 farklı Sto/Xo oranında kurulan anaerobik reaktörlerde çözünmüş inert KOİ' nin Sto/Xo oranı arttıkça değişmediği sonucuna ulaşılmıştır. Setlere ait KOİ eğrileri incelendiğinde eğrilerde görülen piklerin, atıksuyun zor ayrışabilir partiküler fraksiyonunun zamanla ayrışarak KOİ' ye bir katkısı olabileceği düşünülmüştür. Bunun yanında ham atıksu ve glikoz eğrileri birlikte irdelendiğinde bu pik noktalar, sistemde substrat tükenmesi sonucunda biyokütlenin ölüm ya da metabolik yıkımlarıyla su fazına geçişi olarak yorumlanmıştır. Çalışmanın bu kısmında ayrıca anaerobik inert setlerde UYA ve tür değişimi takip edilerek, bunların inert sistemlerdeki davranışları incelenmiştir. XI
Özet (Çeviri)
FACTORS OF EFFECTING OF THE FORMATION OF INERT COD IN AEROBIC AND ANAEROBIC TREATMENT FOR STRONG INDUSTRIAL WASTEWATER SUMMARY Pharmaceutical wastewater that is one of the strong industrial wastewater was used in this research. This kind of wastewater with high concentration of COD can be inhibiting particularly in aerobic systems which could not be tolerated high organic loading. For this reason the influent of wastewater should be diluted and this toxicity can be decreased to a stage admirable by micro-organisms. Wastewater from pharmaceutical industry contains a lot of volatile organic compounds. These volatile compounds were stripped from aerobic treatment systems during the aeration and for this reason, it was resulted in a significantly decrease in the biological treatment efficiency so that in general, the efficiency of aerobic and anaerobic systems using in treatment for this kind of strong industrial wastewater could not be obtained. While it was thought that COD removed with the percentage of 92 % efficiency for 37 days; actually it was found out that only the percentage of 19 % removed by the heterothrophic biomass. However, in anaerobic inert reactor having the same Sto/Xo ratio, the percentage of 88 % efficiency was provided for 86 days. Although In the anaerobic reactors had five different Sto/Xo ratio getting more; the soluble inert COD, Si did not change. When the graphics of the raw wastewater COD was examined; it was seen a few unexpected picks in graphics. It was thought that the picks in graphics were came from additive effects of the particular fraction of wastewater which was increased the COD concentration by degration by the time. However, it was also thought that the substrate was exhausted and destroyed cell material increased the COD concentration. In addition; in this part of study, the concentration of VFA, microbial activity and microbial species in anaerobic reactors were also determined, and the behaviours of these items in inert systems were discussed. xn