Lojistik yönetiminde etkin ulaştırma modeli
The Effective model of transportation in logistic managements
- Tez No: 121049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
LOJİSTİK YÖNETİMİNDE ETKİN ULAŞTIRMA MODELİ ÖZET Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir şekilde gelişmesiyle, bilgiye en hızlı yoldan ulaşmak mümkün olmakta ve bu hız her geçen gün daha da artmaktadır. Bunun en önemli sonucu, hayatın her alanında hız ve güvenlik faktörünün giderek artan bir ivmeyle öneminin artması olmuştur. Ürün ya da hizmet üreten bir şirket, kaliteye olduğu kadar hitap ettiği pazara en hızlı ve emniyetli yoldan ulaşmak ve bu pazar içinde rekabet şansını yüksek tutmak zorundadır. Bunun anlamı; teknolojinin imkanlarından en iyi şekilde faydalanarak ürün ya da hizmetlerin son tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen bütün faaliyetlerin etkin biçimde kullanılmasıdır. îşte bu noktada Lojistik Yönetimi ve onun en temel faaliyeti olarak da tanımlayabileceğimiz Ulaştırma fonksiyonunun önemi ortaya çıkar. Lojistik kavramını; bir ürün ya da hizmeti, bir noktadan diğer bir noktaya ulaştırıncaya kadar geçen faaliyetlerin tümü olarak tanımlayabiliriz. İşte bu faaliyetlerin etkin bir şekilde, sistem yaklaşımı içerisinde kullanılması Lojistik Yönetiminin felsefesini oluşturur. Bu çalışmamızın II ve III. Bölümlerinde Lojistik Yönetimi ve sistem yaklaşımı etraflı bir şekilde anlatıldı. IV. Bölümde Lojistik Yönetiminin temel faaliyetlerinden Ulaştırma Fonksiyonu ve temel ulaştırma modları; Karayolu, Denizyolu, Demiryolu, Havayolu ve Boru Hattı taşımacılıkları tanıtıldı. V. Bölümde ise etkin bir ulaştırma modeli olarak Kombine Taşımacılığı incelendi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTIVE MODEL OF TRANSPORTATION IN LOGISTICS MANAGEMENT ABSTRACT Technologic developments are progressing in a shocking way, so it is possible to get information ver}- speedily and every day this speed is increasing. The most important result of this is acceleration of the increase of the importance of the factors of trust and security and speed in every aspect of life. Now any company dealing in either production or service is forced to compete as much in speed and security as in quality in its markets. This means that it will use all activities effectively benefiting from the technologic possibilities until the product or service reaches the final consumer. Thus at this point the importance of logistics management and what we can define as its most basic aspect transportation factor becomes obvious. We can describe Logistics as whole as a product or service moving from one point to another. The use of these activities effectively in systematic approach is the foundation of the philosophy of logistics management. Second and the third section in this work, logistics management and its systematic approach are explained in detail. In the fourth section, the basic aspect transportation function of logistics management is described in detail according to basic transportation modes; highway, waterway, railway, airway and pipe line transportation. Multimodal Transportation is given attention in the fifth section as a effective transportation model in Logistics Management.