Meyve suyu endüstrisi atık sularının ardışık kesikli reaktör sistemi ile arıtılabilirliği
Biological treatment of fruit juice industry effluents in sequencing batch reactor
  1. Tez No: 121047
  2. Yazar: EMİNE ELMASLAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEŞE TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET MEYVE SUYU ENDÜSTRİSİ ATTKSULARINXN ARDIŞIK KESİKLİ REAKTÖR SİSTEMİ İLE ARTITLABİLİRLİĞİ Meyve suyu endüstrisi atıksuları yüksek miktarda biyolojik olarak parçalanabilir organik madde içermektedir. Bu organik maddeler, doğrudan toksik veya zararlı olmayan çoğunlukla şeker içeren bileşiklerdir, fakat kanalizasyona veya su kaynaklarına deşarj edildiklerinde yüksek miktarda oksijen tüketimine neden olurlar. Meyve suyu üreten fabrikalar, atıksularını alıcı ortama veya kanala deşarj etmeden önce bu atıksularını arıtmayı amaçlamaktadırlar. Burada amaçlanan arıtma, deşarj eğer bir su ortamına yapılacaksa tam arıtım şeklinde, kanala deşarj yapılacaksa ön arıtma şeklinde olmaktadır. Meyve suyu endüstrisi ham atıksuyunun arıtılmasında zorluk çıkaran üç önemli özelliği vardır. Bunlar; (a) yüksek miktarda organik asit içeriğinden kaynaklanan düşük pH değerleri, (b) azot ve fosfor eksikliğinden kaynaklanan nutrient miktarı yetersizliği, ve (c) üretime bağlı olarak atıksu miktar ve bileşimindeki büyük miktardaki dalgalanmalardır. Bu çalışmanın amacı meyve suyu endüstrisi atıksularının ardışık kesikli reaktörle arıtılabilirliğinin incelenmesidir. Çalışmada atıksu olarak vişne suyu üretimi ve elma suyu üretimi atıksuları kullanılmıştır. Atıksu karakterizasyonları; vişne suyu üretimi atıksuyu için 1000-1500 mg/L KOI, 3,3-6 mg/L TKN, 0,104-0,19 mg/L TP, elma suyu üretimi atıksuyu için 2500-4500 mg/L KOI, 95-115 mg/L TKN ve 12-25 mg/L TP şeklindedir. Çalışmada 4 litre etkin hacme sahip laboratuvar ölçekli bir Ardışık Kesikli Reaktör kullanılmıştır. AKR 12 saatlik döngülerle aerobik koşullarda işletilmiş, 280 gün boyunca izlenmiştir. Arıtılabilirlik çalışmalarının yanında reaktör aktif çamurunun mikrobiyolojik incelemesi yapılmış, kinetik ve stokiometrik sabitler belirlenmiştir. XIVYapılan arıtılabilirlik çalışmaları sonucunda her iki atıksu için de %90-95 gibi yüksek KOI giderim verimleri elde edilmiştir. Çalışmada belirlenen kinetik ve stokiometrik sabitler şöyledir: vişne suyu üretimi atıksuyu için maksimum çoğalma bizi (Um): 5,1492 gün“1, içsel solunum hızı (bu) : 0,3228 gün”1, rnikroorganizma dönüşüm oram (Yh):0,529 g UAKM/g KOI, elma suyu üretimi atıksuyu için maksimum çoğalma hızı (Um): 6, 1761 gün“1, içsel solunum hızı (dh) : 0,1281 gün”1, mikroorganizma dönüşüm oram (YH) :0,616 g UAKM/g KOI. Yapılan mikrobiyolojik inceleme sonucunda atıksuyun karakterinden dolayı aktif çamur içerisinde mantarların zamanla baskın hale geldiği görülmüştür. Mantarların baskın hale geçmesinin arıtılabilirlik çalışmalarını olumsuz bir şekilde etkilemediği gözlenmiştir. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY BIOLOGICAL TREATMENT OF FRUIT JUICE INDUSTRY EFFLUENTS IN SEQUENCING BATCH REACTOR Effluents from the fruit juice industry all tend to be heavily polluted and to contain high concentrations of biodegradable organic material. Such materials, most notably sugars and starches are generally neither toxic nor even particularly harmful in their own right, but they can rapidly exert a substantial oxcygen demand when the effluent is discharged to a sewer or a watercourse. It is normal practice for many companies in the fruit juice industry to purify these effluents before discharge from their premises. Such treatment can vary from almost complete purification before discharge to an inland stream or river, to simple pretreatment before discharge to a sewer. The treatment methods employed are essentially similar to those normally used for sewage, but there are some important differences. Effluents from the fruit juice industry tend to be warmer, stronger, and much more amenable to biological treatment than domestic sewage. The major sources of problems in the treatment of raw effluents from the fruit juice industry are (a) low pH values, caused by the high content of organic acid, (b) imbalance of nutrients, caused by deficiencies in nitrogen and phosphorus, and (c) the very considerable fluctations in the amount of effluent and waste matter produced. The aim of this study is to investigate the biological treatment of fruit juice industry effluents in sequencing batch reactor. The wastewater was taken from the sour cherry and apple juice industry in Turkey. The characterisation of wastewater was COD of 2500-4500 mg/L, TKN of 95-115, TP of 12-28 for apple juice, COD of 1000-1500 mg/L, TKN of 3.3-6 mg/L, TP of 0.104-0.19 mg/L for sour cherry juice industry. In this study, a lab-scale sequencing batch reactor (SBR) with a liquid XVIvolume of 4 liter was used. The SBR was operated with a cycle time of 12 hours at aerobic condition. The reactor was observed during 280 days. In addition to biological treability studies, microbiological investigation was done and the kinetic and stociometric coefficients were also determined. At the end of biological treatibility studies, 90-95% soluble COD removal was achieved for both wastewater. The kinetic and stociometric coefficients were determined for sour cherry juice wastewater and apple juice wastewater. The kinetic and stociometric coefficients for sour cherry juice wastewater were obtained as: maximum specific growth rate (|im) was: 5,1492 d“1, the endogenous decay rate ( oh ) was: 0,3228 d”1, and the biomass growth yield (YH)was: 0,529 gMLVSS/g COD. The same coefficients for apple juice wastewater were also obtained: maximum specific growth rate (jv) was: 6,1761 d“\ the endogenous decay rate ( Dh ) was : 051281d”\ and the biomass growth yield (YH) was: 0,616 gMLVSS/g COD. It was determined by the microscobic examination that the amount of fungies became excessive in SBR activated sludge, because of the wastewater characteristics, no problem was observed during the treability studies. XVII