Hücresel sinir ağları (CNN) modelleri
Cellular neural networks (CNN) models
- Tez No: 121050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yapay nöral ağları, son 10 yıldır hızla artan bir ilginin odağı olmaktadır. Günümüzdeki kullanılan bilgisayarlar dijital devreler ile gerçeklenmesi çok zor olan bazı tür fonksiyonları insanlar ve hayvanlar kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedirler. Bilim adamları bir yandan insan beyninin çalışmasını çözmeye çalışırken diğer yandan da edindikleri bilgilere yeni ve daha güçlü bilgisayarlar, makineler yapmaya çalışmaktadırlar. Bu tezde yapay nöral ağlar hakkında bazı genel bilgiler verildikten sonra nöral ağların özel bir türü olan Hücresel Nöral Ağlar konusu incelenecektir. Hücresel nöral ağlar, nöral ağ teorisindeki bazı boşluklar doldurulacak şekilde geliştirilmiş ve görüntü işleme ve tanıma problemlerine başarıyla uygulanmış analog, paralel devrelerdir. HNA'ların teorik yapısı incelendikten sonra çeşitli alanlardaki uygulamalarına da yer verilecektir. Bu tezde hücresel ağlar ile orijinal bir uygulama da gerçekleştirilecek, işaret işlemenin önemli problemlerinden biri olan İşaret Ayrıştırma problemi de yeni bir küme kalıbı bulunarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CELLULAR NEURAL NETWORKS AND APPLICATIONS Technology consists of the ideas that people see in the nature and try to ease the life of human beings. Many researchers have taken the examples from nature, animals and humans itself to build up machines, chemical materials, grow plants and even intelligent systems starting from the early ages. Building a machine that can think and behave like a human was always one of the main research issues in the history of mathematics and engineering. Mathematicians, physicians and psychologists produced many ideas on thinking machines but until the second half of 20th century they were not able to prove their ideas experimentally because of the barriers of technology. Semiconductor and microelectronic technology gave rise to the research on thinking machines and allowed the researchers to carry their ideas from paper to laboratory environment. Then, people realized that conventional circuits and computer theory was not the right answer to solve human like perception and decision problems. Even the fastest computers of the world were not able to recognize a simple object faster than an animal of high-class. Scientists turned to brain research to find the answer of the question“How does the brain work? ”. Several years of brain research showed that the brain was working in a completely different way than our conventional computer electronics, which is digital and sequential, brain was analog and parallel. Brain consists of an enormous number of simple cells, called neurons and neurons are working in a highly parallel structure. The elements of a simple neuron can be seen in Fig. 1. DENTRITE SYNAPSE Fig 1. Neuron vi VDKSEiCOGMJLTlfii fOJUBW