İstanbul metrosu Taksim-Yenikapı hattı tünel kazısında hidrolik kırıcı performans etüdü
Performance etude of a hydraulic hammer used in tunnel excavation of Taksim-Yenikapı line of İstanbul subway
  1. Tez No: 121051
  2. Yazar: ILGAZ KARAMUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET İSTANBUL METROSU TAKSİM-YENİKAPI HATTI TÜNEL KAZISINDA HİDROLİK KIRICI PERFORMANS ETÜDÜ İstanbul Metrosu Tünelleri Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu ile açılmaktadır. Yöntem, kazı sonrası oluşacak deformasyonun bir kısmının ana kayaya; bir kısmının ise tahkimat elemanına taşıttırılması esasına dayanmaktadır. Bu çalışmada Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu ile açılan İstanbul Metrosu Tünellerinde kullanılan hidrolik kırıcıların performansı etüd edilmiştir. Karbonifer yaşlı Trakya Formasyonu'nun üç farklı ortamında, ağırlıkları birbirinden farklı iki adet hidrolik kinci ile yapılan kaza faliyetleri incelenmiştir. Performans değerlendirme amacıyla yapılan çalışmalara iki farklı açıdan yaklaşılmıştır. Bunlardan birincisi tünel çalışmalarındaki tüm faaliyetlerin ele alındığı Ortalama Saatlik Kaza olurken; ikincisi, sadece kırım faaliyetinin ele alındığı Ortalama Saatlik Kaza olmuştur. Tünel çalışmalarındaki tüm faaliyetlerin ele alındığı Ortalama Saatlik Kaza hacimleri; daha önceki yıllarda, Karbonifer yaşlı Trakya Formasyonu içinde açılmış olan Taksim-4. Levent hattındaki kaza hacimleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, çalışılan kaya birimlerinin sağlamlık derecelerini ifade eden RMR değerlerinin kırıcı performansına olan etkileri de incelenmiş ve irdelenmiştir. Hesaplanan ortalama saatlik kaza miktarları ve yerinde yapılan gözlemler, hidrolik kırıcıların performanslarına etki eden bir takım faktörleri ortaya çıkarmıştır. Bu faktörlerin; mekanize kaza ile inşaası planlanan bir tünelde kullanılacak olan makina ve kinci seçimim yapmadan önce, nelere dikkat edilmesi gerektiğine yardımcı olması amaçlanmıştır. VI tcUtaEâSıtrrtıiKiüitır DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY PERFORMANCE ETUD OF A HYDRAULIC HAMMER USED IN TUNNEL EXCAVATION OF TAKSİM- YENİKAPI LINE OF İSTANBUL SUBWAY Tunnels of Istanbul Subway have been excavating with New Austrian Tunnelling Method (N.A.T.M.). The method is based on supporting with a prob-component, after excavating area under rock. In this study, the performance of the hydraulic hammers used in Istanbul Subway excavating with New Austrian Tunnelling Method was evaluated. On there distinct areas of Thrace Formation with Carboniferous Age, excavation functions were designated by using two hydraulic hammers that have different weight. Studies determining the performance were evaluated with two different point of view. One of them is an average hour excavation that has all of functions of tunnel works. The other is an average hour excavation that has only breakage function. Volume of an average excavation in all of tunnel studies was compared with volume of Taksim- 4Xevent line which excavated in Carboniferous Old Formation of Thrace. In addition, effects of RMR ranks which explained to strength ranks of worked rocks units were questioned on breakage performance were considered at length. Calculated quantities of an average hour excavation and observations that made in the place have emerged effects of some factors on performance of hydraulic hammers. Before selection of machine and hammer that will be used in a tunnel which will excavate was to be decided, these factors will be explained what matters that will be paid attetion are. VII