Cellular automata integrated with deep learning methods for feature extraction
Derin öğrenme yöntemleriyle birleştirilmiş hücresel otomatlarla öznitelik oluşturma
  1. Tez No: 865619
  2. Yazar: ÇAĞRI YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ERKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapay sinir ağları ve derin öğrenme modelleri, verilen girdi için bir tahmin yapabilen ve bunun için girdiyi temsil eden gömme ve öznitelikler öğrenen yöntemlerdir. Görüntü alanında, en yaygın öznitelik çıkarma yaklaşımı, Evrişimsel Sinir Ağları (ESA) tarafından kullanılan evrişimsel filtrelerdir. Ancak ESA yöntemi bu filtreleri öğrenmek için, etiketli veriye ihtiyaç duyan, bütün veri kümesi üzerinden defalarca geçen ve bu yüzden de hesaplama açısından oldukça maliyetli olan bir eğitim işlemi gerçekleştirir. Bu tezde evrişimsel filtreleri oluşturmak için, ESA'ların aksine etiketli veriye ya da veri kümesine defalarca erişmeye gerek duymayan Hücresel Otomata tabanlı gözetimsiz bir yaklaşım önerilmektedir. Önerilen yaklaşım sayesinde, ESA'larla benzer tahmin başarısı gösteren evrişimsel filtreler çok daha az işlem yükü ile oluşturabilmektedir. Önerilen yöntemin başarısı, görüntü sınıflandırma problemindeki farklı veri kümelerine uygulanarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen yöntemin tahmin başarısı ve işlem yükü açısından ESA'larla rekabetçi filtreler oluşturabildiğini göstermektedir. Ayrıca bu filtreler, iki farklı şekilde ESA ile entegre edilerek ESA'nın tahmin başarısı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neural networks and deep learning methods use feature extraction strategies to create embeddings and feature maps representing an input, which can be a word, signal, or image according to the problem domain. The most common feature extraction methodology in the image domain is convolutional filters, which are employed by Convolutional Neural Networks (CNN). However, a CNN learns those filters with a computationally expensive training process that requires several passes over the entire training dataset and the data utilized needs to be labeled. This thesis proposes an unsupervised Cellular Automata (CA) based framework to create the convolutional filters that extract features. The proposed framework accesses each data instance only twice, regardless of the number of layers in the model, and it requires no epoch-based training operation, unlike CNNs. Thus, the computational burden is significantly reduced compared to CNNs. Also, the model can enhance CNNs in terms of time and accuracy by initializing the parameters of CNN or by preprocessing the raw data. The proposed methodology is tested on different datasets in the image classification domain, and it obtains competitive results compared to CNNs regarding prediction success and computational complexity. Also, the results show that the performance of the CNN model can be improved by using the filters created by the proposed methodology.