Hücresel sinir ağları ve görüntü işlemedeki uygulamaları
Cellular neural networks and its applications in image processing
  1. Tez No: 121067
  2. Yazar: KORAY KAYABOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİR TUFAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET“HÜCRESEL SİNİR AĞLARI ve GÖRÜNTÜ İŞLEMEDEKİ UYGULAMALARI”Bu çalışmada, sonsuz birim dürtü cevaplı (IIR) iki kanallı süzgeç öbeği yapısının Hücresel Sinir Ağlan (HSA) ile tasarımı önerilmektedir. HSA doğrusal bölgede çalıştığı takdirde, iki boyutlu doğrusal sonsuz birim dürtü cevaplı bir süzgeç özelliği göstermektedir. Bu yaklaşım kullanılarak, frekans domeninde iki kanallı süzgeç öbeği yapısında yer alan alçak ve yüksek geçiren süzgeçler HSA ile tasarlanmıştır. Tasarım aşamasında eniyilemeye dayalı tasarım yöntemi kullanılmıştır. Bu süzgeçlerin karakteristiklerinin iki kanallı süzgeç öbeği tasarımında gereklli olan tam-geriçatım ve çift-tümler özelliklerini sağlaması amaçlanmıştır. Bu özellikleri sağlayacak şekilde HSA şablon katsayıları elde edilmiştir. Önerilen yöntemle tasarlanan iki kanallı IIR süzgeç öbeği yapısının aynı zamanda kararlı ve sıfır- fazlı olması olması da sağlanabilmektedir. Ayrıca bu çalışmada önerilen yöntemle elde edilen HSA'ların görüntü iyileştirme uygulaması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“CELLULAR NEURAL NETWORKS and ITS IMAGE PROCESSING APPLICATIONS”In this study, a novel approach for design of two-channel infinite impulse response (IIR) filter banks using Cellular Neural Networks (CNNs) is proposed. A CNN behaves as a two-dimensional linear IIR filter in the linear-region. In this study, this approach is used for the design of the low-pass and high-pass filters placed in a two-channel filter banks. It is aimed that these filter charactersitics satisfy perfect-reconstruction and doubly complementary properties which are required in the structure of filter banks. The CNN template coefficients which satisfy these properties are obtained. Two-channel IIR filter bank designed by proposed method has zero-phase properties and is stable at the same time. Also image enhancement application of this filter bank structure is investigated in this study. XI