TENS'in (akupunktur benzeri ve burst tipinin) kronik bel ağrısı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effect of TENS (acupunctur like and burst type) on chronic low back pain
  1. Tez No: 121066
  2. Yazar: METİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK S. KARAMEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Kısaca TENS olarak adlandırılan ve cilt üzerinden elektrik akımıyla sinir uyarımı anlamına gelen Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation ağrıyı gidermede son yıllarda gittikçe artan bir şekilde kullanılmaktadır. TENS 'in kullanımının önem kazanması 1965 yılında Melzack ve Wall 'un ortaya attığı Kapı Kontrol Teorisi 'nin ( Gate Control Theory ) yayınlanmasından sonra olmuştur. Bu teori ile tıp endüstrisinde vücuda zarar vermeden, elektrik uyaran kullanılarak uygulanan taşınabilir yeni cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlar günümüzde ek veya bir tedavi gerektirmeksizin vücudun birçok yerindeki akut veya kronik ağrının kontrolünde kullanılmaktadır. TENS alternatif metot olarak dokuları uyarmak ve kimyasal ilaçlar kullanmadan ağrıları azaltmak ya da tamamen gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Bu uyan yöntemiyle elektrik akımı kullanılarak cilt altıdaki sinirler uyarılmakta, beyin sinirlerine giden iletim kesilmektedir. Böylece beyin ağrı sinyallerini alamaz. Uyarıyı sağlayan TENS ( Deri Üzerinden Elektrikle Sinir Uyarıcı ) ünitesi sayesinde doğal ağrı giderici hormonlar olan erdorfinler de üretilmektedir. Bu çalışma kapsamında öncelikle, sinir fizyolojisi, ağrı modülasyonu, stimulasyon metotları ve çeşitleri anlatılmış, ardından da deri üzerinden elektrikle kas sinir uyarımı metodu ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Kronik bel ağrılı 20 'şer kişilik iki çalışma grubundan, bir gruba düşük frekanslı (2,5 Hz), uzun darbe genişlikli (200 usn), akım şiddeti hastanın tolere edebileceği yükseklikte akupunktur benzeri TENS, diğer gruba ise trenler halinde yüksek (100 Hz ) ve düşük ( 2,5 Hz ) frekanslı, nispeten uzun dalga genişlikli (150 usn) Burst tipi TENS uygulanmıştır. İyileşme değerleri karşılaştırılmış, iki yöntem arasında fark anlamlı bulunmamasına rağmen ( P > 0,05 ), Burst tipi TENS' in iyileştirici etkisinin daha uzun sürdüğü görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY TENS ( an acronym for Transcutaneous Electrical Neural Stimulation ) is used for pain relief, this kind of electrical stimulation has become increasingly widespread in recent years. A very important stimulus for the use of TENS, has been the gate control theory of pain published by Melzack and Wall in 1965. This theory suggested that pain could be blocked by a nondestructive external stimulation. It served to reawaken the medical industry and so many instruments have been designed. These instruments are now used on many areas of the body to control either acute or chronic pain with or without additional treatment. TENS is used as an alternative method for stimulating the tissues or removing or decreasing the pain without chemical drugs. The method which passes pulses of electrical current through the skin via electrodes to stimulate the nerves below. This stimulation tends to prevent transmission across the nerve junctions and so the brain does not receive the pain signal. Endorphins which are natural pain killer substance can be produced by TENS units. In the content of the study, the physiology of nerve, pain modulation, the methods and types of stimulation which are used in electrotherapy and transcuteneous electrical nerve stimulation are explained with details. One of the groups containing twenty patients with chronic low back pain was taken for Acupunctur like TENS ( Pulses width of around 200 usn at about 2,5 Hz. frequency are given at intensities close to the maximum that the patient can tolerate ) and the other groups applied to Burst TENS (series of trains of pulses repeated at 2,5 Hz with a few tenths of a second intervals; each train or Burst consist of high-frequency pulses at 100 Hz, 150 usn width ). Improvement in the proposed methods were compared. Although the differences between two groups were not statistically significant in most of the parameters, it has observed that the effect of Burst type TENS was longer than the other method ( P > 0,05 ). VTT