İstanbul-Çatalca İşletmesi ormanlarında yaşayan kelebek (Lepidoptera) türleri
The butterfly and moth (Lepidoptera) species, living in Istanbul-Çatalca Administration forests
  1. Tez No: 121084
  2. Yazar: VEDAT BEŞKARDEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET HAKYEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET İstanbul-Çatalca İşletmesi Ormanlarında Yaşayan Kelebek (Lepidoptera) Türleri Bu tez, Çatalca İşletmesi Ormanları'nda yapılmış bir fauna tespit çalışmasıdır. Trakya Bölgesi Lepidoptera faunası tespit çalışmaları 1881 yılında Mathew'le başlamış ve bunu Rebel (1903, 1913); Graves (1925, 1926a, 1926b); De Lattin (1950, 1951); Güneyi ve Şengün (1972); Mol (1976); Hacker (1985, 1986a, 1986b, 1987); Koçak ve Seven (1990); Göbekçioğlu ve Aktaç (1992); Okyar (Göbekçioğlu) ve Kornoşor (1994); Okyar (Göbekçioğlu) (1995) izlemiştir. Bu araştırıcıların bölgede saptadıkları 40 familyaya ait 705 Lepidoptera türü bulunmaktadır [1]. Fauna tespit çalışmalarında amaç, yakalanan türlerin teşhisinin yapılması ve biyolojik sistematikteki yerinin belirlenmesi, yaşadığı ve yayılış alanlarının ve konukçularının tespitidir. Yapılan çalışmada, öncelikle kelebeklere ait kaynaklar taranarak onlarla ilgili bilgiler toplanmış ve daha sonra arazi çalışmalarına başlanmıştır. Araziden toplanan kelebekler, laboratuara getirilmiş ve preparasyonları yapıldıktan sonra kelebeklerle ilgili teşhis kitaplarından faydalanılarak dış morfolojik özelliklerine göre teşhisleri yapılmış ancak dış morfolojik özelliklerine göre teşhisleri yapılamayan bazı kelebek türleri için genital preparasyon işlemi uygulanmıştır. Yapılan çalışma neticesinde Çatalca Orman İşletmesi'nde yaşayan Lepidoptera takımına ait 17 familyaya bağlı 35 altfamilya ve 108 tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Butterfly and Moth (Lepidoptera) Species, living in Istanbul-Çatalca Administration Forests. The aim of this study is the determination of the Lepidoptera species living in Istanbul-Çatalca Administration Forests. Initial studies related to determination of the lepidopteran fauna of the Turkish Thrace have been started by Mathew in 1881 and then continued by Rebel (1903, 1913); Graves (1925, 1926a, 1926b); De Lattin (1950, 1951); Güneyi and Şengün (1972); Mol (1976); Hacker (1985, 1986a, 1986b, 1987); Koçak and Seven (1990); Göbekçioğlu and Aktaç (1992); Okyar (Göbekçioğlu) and Kornoşor (1994); Okyar (Göbekçioğlu) (1995). The researchers mentioned above have identified 705 lepidopteran species belonging to 40 families of Lepidoptera. In the study, the captured lepidopteran species were identified and determined their habitat and host plants. Literatures concerning Lepidoptera were rewieved from available literatures. The field studies were realized in Istanbul-Çatalca Administration Forests. The captured lepdiopteran species were brought to laboratory and preparated. The speciments were determined according to their morphological charactheristics and their genital preparations. As a result of the study, 108 lepdiopteran species determined belonging to 17 family and their 35 subfamily living in Istanbul-Çatalca Administration Forests. XI