Determination of genetic relationship using rapd marker in some species of Astragalus L. (fabaceae) from Iraq
Irak'ta bazı Astragalus L. (Fabaceae) türlerı̇nde rapd markörü kullanılarak genetı̇k ı̇lı̇şkı̇lerı̇n belı̇rlenmesı̇
  1. Tez No: 816779
  2. Yazar: BASIM FADHIL ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, RAPD markörlerini kullanarak genetik ilişkiyi belirlemeyi, Irak'ta yetişen türler arasındaki genetik mesafeyi tespit etmeyi ve incelenen türler için UPGMA ağacını çizerek Astragalus L. cinsinin sekiz türünü incelemeyi amaçlamaktadır. Astragalus L. cinsine ait türlerin taze bitki örnekleri, Eylül 2021 ile Şubat 2022 arasındaki dönemde orta ve kuzey Irak'taki farklı lokasyonlardan toplanmış ve DNA izolasyonu, DNA moleküler boyutlarının tahmini ve RAPD-PCR reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışma, UPGMA analizi kullanılarak incelenen türlerin dağıldığı iki ana grup olduğunu göstermiştir: İlk grup, diğer türlerin geri kalanından genetik mesafelerinin 0,873'e ulaşmasından dolayı ayrılan A. oxyglottis ve A. pulchellus'u içermektedir. İkinci grupta A. alyysoides, A. campylorrhynchus, A. corrugatus, A. hamosus, A. mollis ve A. sarae olmak üzere altı tür yer almıştır. İkinci grup iki alt gruba ayrılmış olup, her ikisi de birbiriyle yakından ilişkili üç tür içermektedir. İlk ikincil grup; A. alyysoides, A. campylorrhynchus ve A. hamosus olarak oluşmuştur. Diğer ikincil grup ise, genetik olarak yakın akraba olan A. corrugatus, A. mollis ve A. sarae'i içermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to study eight species of the genus Astragalus L. by determining the genetic relationship using RAPD markers, detecting the genetic distance between species growing in Iraq, and drawing the UPGMA tree for the studied species. Fresh plant samples of species belonging to the genus Astragalus L. were collected from different locations in central and northern Iraq during the period from September 2021 to February 2022 and DNA isolation, estimation of DNA molecular sizes and RAPD-PCR reactions were performed. The study showed that there are two main groups in which the studied species are distributed by used UPGMA; The first group includes A. oxyglottis and A. pulchellus, which are separated from the rest of the species due to their genetic distance reaching 0.873. The second group included six species, A. alyysoides, A. campylorrhynchus, A. corrugatus, A. hamosus, A. mollis and A. sarae. The second group was divided into two subgroups, each containing three closely related species. The first secondary group consisted of A. alyysoides, A. campylorrhynchus and A. hamosus. The other secondary group includes the genetically closely related A. corrugatus, A. mollis and A. sarae