Fisyon-füzyon reaksiyon ürünleri için çok-dedektörlü sistemlerde yanıt fonksiyonlarının incelenmesi
Research of reaction functions of fission-fusion reaction products in multi-detector systems
  1. Tez No: 121086
  2. Yazar: RECEP SAVAŞ ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NİZAMETTİN ERDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Fisyon-Füzyon Reaksiyon Ürünleri İçin Çok-Dedektörlü Sistemlerde Yanıt Fonksiyonlarının İncelenmesi Bu çalışma için temel alınan deney Güney Afrika Cumhuriyeti - Cape Town,Ulusal Hızlandırıcı Merkezi, NAC ( National Accelerator Centre) siklotron kompleksinde gerçekleştirilmiştir. Deneyde, l4N iyonları nükleon başına 10 MeV'e kadar hızlandırılmış ve ^U kalın metalik hedef içindeki fisyon reaksiyonları sonucu oluşan fisyon ürünleri incelenmiştir. İnceleme için çok dedektörlü gama spektrometresi AFRODITE ( African Omnipurpose Dedector for Innovative Techniques and Experiments ) veri toplama sistemi kullanılarak, fisyon ürünlerine ait gama spektrometreleri elde edilmiştir. AFRODITE, her biri dört segmentten oluşan 7 LEP ve 8 CLOVER dedektörlerinden oluşmaktadır. CLOVER dedektörleri ile y-ışınlarının dedeksiyonu sağlanırken, LEP dedektörleri X-ışınlarının dedeksiyonu için kullanılmaktadır. AFRODITE spektrometresinin büyük hacimli ve bastırılmış HPGe gama dedektörlerine ve düşük enerjili foton (LEP) dedektörlerine sahip olması nedeniyle, hem yüksek hem de düşük enerjili fotonları oldukça yüksek verimle dedekte edebilmektedir. Gama-ışını spektrometresinin yanıt fonksiyonlarım bilmek, onlara ait sürekli spektrumdaki çizgi şiddetlerini belirlemede kullanılan yöntemlerde duyarlı sonuçlara ulaşmamızı sağlar. Bu çalışmada 10-120 keV foton enerji aralığında çalışılmıştır. Çalışmada, 7 tane fonksiyon hesaplanmıştır. Altı fonksiyon tepe fonksiyonuna bağlı hale getirilmiştir. Verilen bir enerji ve tepe yüksekliğine bağlı olarak^ diğer fonksiyonları elde etmemiz mümkündür. 133Ba spektrumu ile yanıt fonksiyonları karşılaştırılıp uyumun sağlanmasına çalışılmıştır. Gerekli durumlar için düzeltme parametreleri kullanılmıştır. Ayrıca düşük enerji bölgesinde, yüksek sayım hızlarına bağlı olarak meydana gelen darbe yığılanlarının hesaplanarak, spektruma etkisi gözlenmeye çalışılmıştır. Bunun için analitik metodlarla hesaplamalar yapılıp bu etkinin spektrumundan çıkarılması sağlanmıştır. Gama spektrumuna diğer bir etkide yüksek enerjili fotonların (200-500 keV) Compton sürekliliğinden gelmektedir. Bununda yaklaşık hesaplanarak, Compton sürekliliği bölgesinin belirlenmesi gerekir. Amaç mümkün olan eni sade spektrumu elde ederek, fisyon ürünlerine ait karakteristik spektrumları elde etmek ve üzerlerinde gerekli yorumlan yapabilmektir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Research of Reaction Functions of Fision - Fusion Reaction Products in Multi-Detector Systems The experiment which is the base of this study, is realized at NAC ( National Accelerator Centre) in Cape Town, Republic of South Africa. In the experiment 14N ions were acellarated 10 MeV per nucleon, and fision products resulted from fision reactions in the ^^U thick mettalic target. For research, multi detectored gama spectometer AFRODITE ( African Omnipurpose Dedector for Innovative Techniques and Experiments ) data gethering system was used, and gama spectometers belonging to fision products were obtained. AFRODITE, is formed of 7 LEP and 8 CLOVER detectors, each of which are formed of 4 segments. While CLOVER detectors are detecting the y-rays, LEP detectors are used to detect X-rays. AFRODITE spectometer having both high vohimed and supressed HPGe gama detectors and low energy photon (LEP) detectors, both low and high energy photons can detect with a rather high output. Being aware of the reaction fruitions of Gama-ray spectrometer, provides us to reach sensitive results in methods to determine the line intensity in continuous spectrum that belongs to them This study is done between 10-120 keV photon energy interval. 7 functions were taken into account. She functions were connected to the peak -function is possible to obtain other functions, depending on a given energy and peak part height It was aimed to compare and to make 133Ba spectrum and reaction functions concordant. For necessary situations correction parameters were used. Moreover at low energy area, the accumulation of shocks caused by the high counting speed was calculated, to observe its effect on spectrum. Calculations with analytical methods were done and it was provided that it is removed from the spectrum of this effect. Another effevt on gama spectrum comes from the Compton continuity of high energy photons ( 200-500 keV). This has to be computed approximately and the Compton continuity area should be identified. The aim is to obtain the most simple spectrum and provide the characteristic spectrums of fision products and to make the necessary comments on them. IC YDKSEKÛ?ReilM &URUUI vm