Sapanca Gölü'nde kızılgöz (Rutilus rutilus L. 1758) ve kızılkanat (Scardinius erythrophthalmus L. 1758) balıklarının eşeysel olgunluğa erişme büyüklükleri ve yumurta verimlilikleri
Size at maturity and fecundity of roach (Rutilus rutilus L. 1758) and rudd (Scardinius erythrophthalmus L. 1758) fish populations in Sapanca Lake
- Tez No: 121088
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARABATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sapanca Gölü'nden 2001 ve 2002 yıllarının Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ( 2002 Haziran hariç ) aylarında yakalanan toplam 193 Kızılgöz ( Rutilus rutilus L. 1758 ) ve 229 Kızılkanat ( Scardinius erythrophthalmus L. 1758 ) birey örneklerinin eşeysel olgunluğa erişme büyüklükleri ( yaş ve boy olarak ) ve yumurta verimlilikleri ( boy - yumurta sayısı, vücut ağırlığı - yumurta sayısı ) tespit edilmiştir. Kızılgöz dişi ve erkek bireylerin tamamının 4. yaşında ( III. yaş grubunda ), Kızılkanat dişi ve erkeklerinin ise büyük çoğunluğunun 3. yaşında ( II. yaş grubunda ), az bir kısmının 4. yaşında iken ilk kez eşeysel olgunluğa eriştikleri saptanmıştır. 4. yaşındaki Kızılgöz birey örnekleri arasında eşeysel olgunluğa erişmiş en küçük dişinin total boyu ( TL, cm. ) 13.10 cm., vücut ağırlığı ( W, gr. ) 26.10 gr., en küçük erkeğin ise 15.20 cm. ve 38.40 gr. olarak ölçülmüştür. Kızılkanat birey örnekleri arasında 3. yaşta eşeysel olgunluğa erişmiş olan en küçük dişinin total boyu 7.20 cm., vücut ağırlığı 4.50 gr., en küçük erkeğin ise 7.50 cm. ve 5.20 gr. olarak saptanmıştır. Ovaryumlarında yumurta sayrım yapılan ve yaşlan III. ( 4.yaş ) - XIII. ( 14.yaş ) yaş grupları arasında ortalama total boylan 15.60 cm. ( III. yaş ) - 38.10 cm. ( XIII. yaş ) arasında değişen 49 dişi Kızılgöz birey örneğinin tespit edilen yumurta sayıları bu boylar arasında 5331 ( 15.60 cm. ) ile 95387 adet ( 38.10 cm.) arasında değişmiştir. Yaş gruplarına göre tespit edilen ortalama yumurta sayılan da 7394 adet ( III. yaş grubu için ) ile 95387 adet ( XIII. yaş grubu için ) olarak bulunmuştur. Genel olarak dişilerin boyu ( TL, cm. ) ve vücut ağırlığı ( W, gr. ) arttıkça yumurta sayılarında da artışlar olduğu görülmüştür. Yumurta sayısı ( F ) ile total boyu ( TL, cm. ) ve vücut ağırlığı ( W, gr. ) ilişkisini gösteren ; Log F (Yumurta sayısı) = 0.838 + 2.432 Log TL r = 0.594 Log F (Yumurta sayısı) = 2.522 + 0.748 Log W r = 0.612 matematiksel denklemler ve korelasyon katsayıları elde edilmiştir. Ovaryumlarında yumurta sayımı yapılan yaşlan II. ( 3. yaş ) - XII. ( 13. yaş ) yaş gruplan arasında total boylan da 7.50 cm. ( Il.yaş.) - 31.20 cm. ( XII. yaş ) arasında değişen 39 dişi Kızılkanat birey örneğinin tespit edilen yumurta sayılan 91 1 ( 7.50 cm. ) ile 37981 adet ( 29.20 cm. ) arasında değişti. Yaş gruplarına göre saptanan ortalama yumurta sayılan da 1662 adet ( II. yaş grubunda ) - 37981 adet ( X. yaş grubunda ) olarak bulunmuştur. İncelenen örneklere göre balığın total boyu ( TL, cm. ) ve vücut ağırlığı ( W, gr. ) ile yumurta verimliliği ( F ) arasında ilişkilere ait ; vLog F (Yumurta sayısı) = 1.382 + 1.965 Log TL r = 0.860 Log F (Yumurta sayısı) = 2.591 + 0.672 Log W r = 0.881 matematiksel denklemleri ve korelasyon katsayıları bulundu. Sapanca Gölü'nde Kızılgöz bireylerinin nisan, Kızılkanat bireylerinin ise mayıs ayında üreme faaliyeti gösterdiği belirlenmiştir. Avcılığı yapılan bu türlerin göldeki stoklarının korunabilmesi bakımından da üreme periyotlarında yakalanmaması, eşeysel olgunluğa ilk kez erişmiş olan boylan 16.80 cm. ( 4. yaşta ) küçük Kızılgöz ve 19.20 cm. ( 4. yaşta ) den küçük olan Kızılkanat bireylerinin avlanılmaması gerektiği ortaya konmuştur. VT
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, size at maturity, fecundity and spawning time of roach ( Rutilus rutilus L. 1758 ) and rudd ( Scardinius erythrophthalmus L. 1758 ) samples caught with gillnets from lake Sapanca in February, March, April, May and June 2001 and 2002 (except June 2002) were examined and determined. Both sexes of roach reached sexual maturity at age the 4 th year of life. Among the roach which were at 4 year of age, the length and weight of the smallest female and male which reached the sexual maturity were found to be 13.10 cm., 26.10 gr. and 15.20 cm., 38.40 gr. respectively. Most of males and females of rudd reached sexual maturity at 3 rd year of life, while some were mature at 4 th year of life. Among the rudd which were at 3 year of age, the length and weight of the smallest female and male which reached the sexual maturity were found to be 7.20 cm., 4.50 gr. and 7.50 cm., 5.20 gr. respectively. The fecundity of roach ranged from 5331 ( 15.60 cm. minimum total length ) to 95387 ( 38.10 cm. maximum total length ). The average of fecundity, depending on the age of the fish in the population, was found between 7394 ( 4 year of age ) - 95387 ( 14 year of age ). Fecundity was observed to increase as the length and the weight of the fish increased. The equations and correlation coefficients ( r ) for the relationships between fecundity ( F ), the length ( TL cm.) of the fish and body weigth of the fish ( W gr. ) are as follows ; Log F (Number of eggs) = 0.838 + 2.432 Log TL r = 0.594 Log F (Number of eggs) = 2.522 + 0.748 Log W r = 0.612 Fecundity of rudd ranged from 911 ( 7.50 cm. total length ) to 37981 ( 29.20 cm. total length ). The average of fecundity, depending on the age of the fish in the population, were found to be 1662 ( 3 year of age ) and 37981 (11 year of age ). The equations and correlation coefficients ( r ) for the relationships between fecundity ( F ), the length ( TL cm. ) of the fish and body weigth of the fish ( W gr. ) are as follows ; Log F (Number of eggs) = 1.382 + 1.965 Log TL r = 0.860 Log F (Number of eggs) = 2.591 + 0.672 Log W r = 0.881 The roach showed the peak spawning during April and rudd showed the peak spawning during May in this lake. VTT