Sanal özel ağlarda güvenlik
Security in virtual private networks
  1. Tez No: 121089
  2. Yazar: ÖZGÜR SAVUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET VPN temel olarak paylaştırılmış yerel bilgisayar ağlarım şifreli bir durumda tıpkı özel bir bilgisayar ağı olarak kullanmaktır.Bir VPN herhangi bir intranet veya extranet(elektronik ticaret) uygulamasında kullanılabilir.Bu uygulamalar farklı lokasyonlarda bulunan networkleri özel bir kanal yardımıyla bağlamaktan,güvenlik konseptinin son derece önem kazandığı elektronik ticaret işlemlerine kadar değişebilir. Bu çalışma küçük ve orta ölçekli,kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak bilgi ve teknolojiye sahip olmayan bilgisayar ağlarının VPN uygulamalarındaki eksiklikleri ve iyileştirmeleri içermektedir.Doğru VPN çözümünü seçmek için gerekli ipuçlarını, VPN uygulamaların,yararlarını ve implementasyon alternatiflerini açık bir şekilde incelemeye çalıştım. VPN'lerin yararlan:. Çekirdek routerların sayılarının azaltılması. Sistem yönetiminin,konfigurasyonun kolaylaşması. Uzaktan erişim maliyetlerinin azaltılması. Sistem güvenliğinin arttırılması. Internet içinde yüksek hat hızlarına bağlı olarak performans artışı olarak özetlenebilir. Tezimde VPN çözümlerinde kullanılan genel anahtarlama konseptini Visual Basic programlama dili ile uygulamasını gösterdim.Bunun yanında günümüzde en yaygın şekilde kullanılmakta olan TCP/IP protokolü hakkında ayrıntılı teknik detayları tezime ekledim. vii
Özet (Çeviri)
SUMMARY A VPN, at its core, is a fairly simple concept-trie ability to use the shared, public Internet in a secure manner as if it were a private network. A VPN can be used for just about any intranet and e-business (extranet) application. Benefits of VPN may vary from for mobile users and for remote access to enterprise resources, for secure communications between remote offices and headquarters, and for extranet/e-business. This Study focuses on needs of small and medium-sized businesses that do not have the technical and management resources to deploy, to maintain, or to operate their own VPNs. It also explains explains VPN applications, benefits, and implementation alternatives. More importantly, it provides guidelines and gives clues for selecting the right VPN solution. VPN benefits include:. Elimination of backbone routers.. Elimination of system administration, configuration, and technical support for routers and elimination of the need to design and maintain routing tables.. Elimination of long-distance services; as with the remote access case, this results in substantial savings. The amount of savings depends on the size of the intranet.. Reduction in lost-opportunity cost due to the elimination of long provisioning cycles for long-distance service and for international telecommunications services.. Most likely, better performance than an intranet due to higher speed facilities inside the Internet. I also tried to give technical information about the most common communication protocol TCP/EP(Transmission Control Protocol/ Internet Protocol) in detail. kc rtmKö?RTrtçgomuı