Gemi inşasında kullanılan çeliklerin kaynak yapıları ile metalurjik yapılarının ve deniz suyundaki korozyonunun incelenmesi
An Investigation on welding, metallurgical and corrosion characteristics at sea water of ship building steels
  1. Tez No: 121091
  2. Yazar: ABDUSSAMET EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURKAY ALNIPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET GEMİ İNŞASINDA KULLANİLAN ÇELİKLERİN KAYNAK YAPILARI İLE METALURJİK YAPILARIN VE DENİZ SUYUNDAKİ KOROZYONUN İNCELENMESİ Gemi inşa sektöründe inşa edilen gemi saçları klas kuruluşları tarafından verilen normları sağlayacak şekilde değişik üretim metotlarıyla üretilip kullanılmaktadırlar. Bu tezde deneysel ve teorik olarak optimum üretim metotları gösterilerek, bu üretim metotlarıyla üretilen gemi saçları üzerinde deneysel çalışmalar yapılmıştır. İlk bölümde, öncelikle metalurjjik yapılar, mekanik özelikler ve normlar, sonra malzeme, kaynak ve korozyon durumları ve son olarak da bu malzemelerin yorulma durumu altında kalma nedenleri teorik olarak araştırılmıştır. Çalışmaların ikinci bölümünde. Gemi üretimi için gereken normları gözlemek amacıyla imalat metotlarının malzeme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmalar normları sağlamak için optimum üretim metotlarını ve malzeme yapısındaki etkilerini göstermiştir Araştırmaların son bölümünde ise, değişik metotlarla imal edilen malzemeler üzerinde tahribatsız ve tahribattı deneyler yapılmıştır.Bu deney sonuçlan değişik imalat metotlarıyla üretilen malzemelerin normları sağlayıp sağlamadığını göstermek
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION ON WELDING, METALLURGICAL AND CORROSSION CHARACTERICTICS AT SEA WATER OF SHIP BUDLDING STEELS The steel plates for the ship hull are manufactured with different methots to satisfy the standarts shown by the class organizations. In this study, optimum manufacturing methods are shown theoretically and experimentally and a set up of experiment was performed on the plates manufactured with these methods. In the first stage, initially, the metallurgical structure, mechanical specifications and standarts, then the material, welding, and corrosion situations, finally the situation that creates fatigue condition is theoretically investigated. At the second stage of the study the effect of the manufacturing methods on the material to observe the specifications required for the ship construction is studied. This part shows the optimum methods for manufacturing and the affect if which on the material to satisfy the standards. In the last section of this study, a set of experiments was conducted with destructive and non-destruvtive tests and with materials manufactured differently. The results of this research reveal whether the material meets the specification after the manufacturing with different methods. YTT