Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü'nde orman tahrip faktörleri ve korunma yöntemleri
The Forest protection problems in Kahramanmaraş General Directorate region
- Tez No: 121107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü'nde Orman Tahrip Faktörleri ve Alınması Gerekli Önlemler Ülke ormanlarını korumakla görevli Orman Genel Müdürlüğü, orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesi çalışmaları yanında ormanların kanun dışı müdahalelerden korunması konusunda da en iyi şekilde teşkilatlanmıştır. Kahramanmaraş Bölgesi ormanlarının korunmasında temel sorunlar, orman yangınları, yasadışı yararlanmalar ve böcek afetleridir. Sorunların büyük bölümü insan ve toplum kaynaklıdır. Orman alanlarına baskılar sonucu orman fakirleşmekte ve buna bağlı olarak ta böcek zararları meydana gelmektedir.“Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünde Orman Tahrip Faktörleri ve Alınması Gerekli Önlemler”adlı bu çalışmanın amacı ormanın tahrip faktörlerini incelemek ve buna karşı alınabilecek tedbirleri ortaya çıkarmaktır. Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünde de ormanların her gün biraz daha azalmasına çeşitli tahrip faktörlerinin de etkisi olmaktadır. Bu tahrip faktörlerinin ormanlara etkileri şartlara göre değişiklik gösterir. Tahrip faktörlerinin yönlendiricisi olması nedeni ile sorumluluğu en fazla olan varlık insandır. Ormanı insan zararından korumak yine ancak insanın eğitilmesiyle mümkündür. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Forest Protection Problems in Kahramanmaraş General Directorate Region The General Directorate of Forests which is responsible for saving forests of the country is well organized not only to prevent and put out forest fires but also to protect them from illegal interference. The basic problems of the forests of Kahramanmaraş Region are forest fires, entomological problems and illegal activities. The source of these problems are people and society. As a result of mankind disturbance on forests, they lose their functions and insect damage occurs. The purpose of this study which is named“ The Forests Destructions at Kahramanmaraş General Directorate Region ”is to examine the factors that destruct forests and to bring out the measure that can be taken against them. Like all parts of Turkey, several destruction factors affect the decrease of forests day by day in Kahramanmaraş General Directorate Region. The effects of these destructive factors change according to the conditions.“Human being ”has got the biggest responsibility on this subject as a runner of destruction factors. Protecting forests from human being's damage is only possible with the education of human being. VIII