Doğu Karadeniz (Trabzon-Giresun) bölgesinin paleomagnetizması
The Paleomagnetism of Northern Black Sea area (Trabzon-Giresun)
- Tez No: 121110
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET DOĞU KARADENİZ ( GİRESUN - TRABZON ) BÖLGESİNİN PALEOMAĞNETİZMASI İnceleme alanı Doğu Karadeniz'in Giresun (Tamdere, Eğribel, Hacıkaya, Şaplıca) kesimlerini kapsamaktadır.Paleomağnetik amaçlı olarak bölgenin yukarıda adı geçen sahalarından yönlendirilmiş olarak 12 mevkiden 77 yönlü kayaç örnekleri alınmıştır.Öncelikle, tüm örneklerin doğal kalıntı mıknatıslanmaları Spinner mağnetometresinde ölçülmüş ve her örnek MMTD60 aletiyle ısısal temizlemeye tabii tutularak ikincil mıknatıslanmalarından arındırılmaya çalışılmıştır. Giresun (Tamdere) bölgesinden alman Üst Kretase yaşlı Tamdere lokasyonunun kalıntı mıknatıslanması sapma açısı ortalaması saatin tersi yönünde olmak üzere 50° bulunmuştur. Giresun (Eğribel ) bölgesinden alman Eosen yaşlı EGR1-2 ve EGR3-4 lokasyonlarının sapma açısı değerlerinin ortalamaları sırasıyla saatin tersi yönünde olmak üzere 1 13° ve 63° bulunmuştur. Giresun (Hacıkaya) bölgesinden alman Pliyosen yaşlı Hacıkaya lokasyonunun kalıntı mıknatıslanma sapma açısı ortalaması 9° bulunmuştur. Giresun (Şaplıca) bölgesinden alınan Paleosen yaşlı Sap lokasyonunun kalıntı mıknatıslanma sapma açısı ortalaması saat yönünde 42° bulunmuştur. Elde edilen değerler, çalışmanın ikinci aşamasında daha önce bölgede yapılan paleomağnetik çalışmalarla değerlendirilmiş ve bölgenin tektonik ve yapısal gelişimi ile ilişkileri araştırılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PALEOMAGNETISM OF NORTHERN BLACKSEA AREA (TRABZON- GİRESUN) This study has been conducted around Giresun in the Northern Part of the Black Sea Region. 77 core samples has been collected from 12 different sites. First of all, natural remanent magnetization of samples were measured by Spinner Magnotometer and each samples cleaned by thermal demagnetization treatment by using MMTD60. Hence, these samples purified from secondary magnetisms. Mean value of the declination of the remanent magnetization of upper creataceous aged samples has been found about 50° anti-clockwise rotation for the samples of Giresun (Tamdere) region. Mean value of the declination of Eocene aged samples has been measured 113° and 63° from the sites EGR1-2 and EGR3-4 respectively. Mean value of the declination of the samples which is taken from Giresun (Hacıkaya) have 9° rotation. Samples taken from Giresun ( Şaplıca ) which is paleocene aged have 42° rotation. Results of the study have been compared with the previous paleomagnetic studies in the same region and tried to see whether there is a relation between tectonic and structural development in the study area. vn