Reaktif boyar maddeleri içeren atık suların fenton prosesi ile renk giderimi
Color removal of wastewater including reactive dyes with fenton process
- Tez No: 121123
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET REAKTÎF BOYARMADDELERİ İÇEREN ATIKSULARIN FENTON PROSESİ İLE RENK GİDERİMİ Fenton prosesi temel olarak demir sülfat ve hidrojen peroksitin birbirleriyle reaksiyona sokularak kuvvetli bir oksitleyici olan hidroksil radikallerinin oluşturulmasına dayanmaktadır. Bu çalışma kapsamında reaktif boyarmaddeler içeren renkli atıksuların renk gideriminde Fenton prosesinin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada Remazol Red RR Gran, Remazol Yellow RR Gran, Remazol Blue RR Gran boyarmaddeleri kullanılmış ve bu boyarmaddelerin her birinden 40 mg alınıp toplam 120 mg boyarmadde destile suda çözülerek sentetik atıksu hazırlanmıştır. Çalışma“sadece boyarmaddelerle hazırlanan sentetik atıksu,,yun renginin giderilmesi, aynı sentetik atıksuya ”tekstil yardımcı maddesi ilavesi ile hazırlanan sentetik atıksu,,dan renk giderimi ve son olarak da bir tekstil atıksu arıtma tesisi çıkışından alman“gerçek ataksu”yun renk giderimi olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Renk ölçümleri EN ISO 7887'yi esas alan Renklilik Sayısı ( RES ) parametresine uygun olarak 436 nm, 525 nm ve 620 nm de yapılmıştır. Uygun pH seçimi deneyleri sonucunda en iyi renk giderimi pH 3 değerinde elde edilmiştir. Optimum karıştırma süresi olarak 30 dakika, karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra çökme için beklenecek sûre 90 dakika ve en uygun reaksiyon sıcaklığı olarak 40 °C bulunmuştur. Bu reaksiyon şartlan uygulanarak EN ISO 7887'ye göre RES parametresi için belirlenen sınır değerlerine kadar renk giderimi sağlayan FeSÜ4 ve H2O2 miktarları belirlenmiştir:“Sadece boyarmaddelerle hazırlanan sentetik atıksu,, için 10 mg/L FeS04 ve 100 mg/L H2O2; ”tekstil yardımcı maddesi ilavesi ile hazırlanan sentetik atıksu,, için 250 mg/L FeSO4 ve 600 mg/L H2O2; "gerçek atıksu,, için 50 mg/L FeS04 ve 100 mg/L H2O2. Yukarıdaki sonuçlara göre sadece renkli boyarmadde içeren atıksulara Fenton prosesi uygulandığında düşük H2O2 ve Fe2+ dozlarıyla istenen renk giderimine ulaşılabilmektedir. Halbuki KOt değeri de renk parametresi yarımda aynı zamanda arıtılmak istenildiğinde hem H202'in hem de Fe2+'nin daha yüksek dozajlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma sırasında elde edilen sonuçlar Fenton prosesinin tekstil atıksularının renk gideriminde oldukça etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Bu şekilde arıtılmış atıksuyun tekrar kullanımı da mümkün olabilecektir. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY COLOR REMOVAL OF WASTEWATER TNCLUDING REACTIVE DYES WITH FENTON PROCESS Fenton process is basically based on forming the hydroxy! radicals that are powerful oxidizers, letting the reaction of iron sulfate and hydrogen peroxide with each other. Within the framework of this study, the ability to use Fenton process on color removal of colorful wastewater including reactive dyes has been researched. During the study, dyes such as Remazol Red RR Gran, Remazol Yellow RR Gran, Remazol Blue RR Gran have been used and a total 120 mg dyes has been distilled, taking 40 mg from each dyes and synthetic wastewater has been prepared. The study has been realized in three stages such as color removal of“ the synthetic wastewater prepared only with dyes”, color removal from“ the synthetic wastewater prepared with textile auxiliary”to the same synthetic wastewater, and finally, the color removal of“ the real wastewater”taken from a textile wastewater treatment plant. Color measurements have been made in 436 nm, 525 nm and 620 nm, according to values of indexes of transparency parameter ( RES) which is based on EN ISO 7887. As a result of the appropriate pH selection experiments, it has been founded that the best value of color removal was pH 3. It has also been founded that the optimum duration of mixture was 30 minutes and the duration to be expected for sedimentation after the mixture process was over, was founded as 90 minutes and the most appropriate reaction temperature has been founded as 40 °C. Fulfilling these reaction requirements, FeSQt and H2O2 quantities are stated which provide color removal until the limit values stated for RES parameter according to EN ISO 7887; 10 mg/L FeS04 and 100 mg/L H202 for“the synthetic wastewater prepared only with dyes”, 250 mg/L FeS04 and 600 mg/L H2O2 for“ the synthetic wastewater prepared with textile auxiliary”, 50 mg/L FeS04 and 100 mg/L H2O2 for“ the real wastewater”. According to the above results, the wanted color removal can be realized with low H2O2 and Fe2+ doses when applied Fenton process to the wastewater including only colored dyes. However, when decided to simultaneously purify COD values along with color parameters both more doses of H2O2 and Fe2+ are needed, the results obtained during the study show that Fenton process can be used effectively on color removal of textile wastewater. By doing this, recycle of purified wastewater can be possible. ^ DOMröfANTÂSTON MEBKBİ