İstanbul'un eski ahşap evleri ve civarındaki betonarme binaların hava, toprak ve yapı malzemelerindeki radon, radyum konsantrasyonlarının tayini ve kıyaslaması
Evaluation and comparison of radon, radium concentrations in the air, soil and construction materials of old frame houses and concrete buildings surrounding them in İstanbul
  1. Tez No: 121122
  2. Yazar: GÜLLÜ AKDAĞ SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET İSTANBUL'UN ESKİ AHŞAP EVLERİ VE CİVARINDAKİ BETONARME BİNALARIN; HAVA, TOPRAK VE YAPI MALZEMELERİNDEKİ RADON, RADYUM KONSANTRASYONLARININ TAYİNİ VE KIYASLAMASI Bu tez çalışmasında, İstanbul'un eski ahşap evleri ve civarındaki betonarme binaların; hava, toprak ve yapı malzemelerindeki radon, radyum konsantrasyonlarının tayini ve kıyaslanması çalışması yapılmıştır. Bu amaçla farklı yaşlarda ve farklı yapı malzemelerini bir arada barındıran bölge olması açısından Vezneciler bölgesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Vezneciler bölgesinde bulunan İstanbul Üniversitesi Fizik ve Biyoloji bölümü, Öğrenci Kültür Merkezi ve bu binaları çevreleyen İstanbul Üniversitesi'nin koruması altındaki binalarda radon radyum konsantrasyonlarının yanı sıra yapı malzemelerinde yoğun olarak bulunan 238U, 232Th, °K ve Cs radyonüklidlerinin radyoaktivite konsantrasyonları da değerlendirilmiştir. Bu binaların ilgi çekici olmasının farklı yaşları ve farklı yapı malzemeleri olmasının yanı sıra ahşap yapıların ev olarak kullanılması ve diğer üç binanın çalışma binası olarak kullanılmasıdır. Bütün bu veriler ışığında bölgede yaşayan insanların maruz kaldığı ^Ra ve 222Rn radyoaktivite konsantrasyonları hesaplanarak radyoaktivite düzeylerini belirlemektir. Bu amaçla bu binalardaki yapı malzemeleri ölçümleri ve bina içi ölçümlerin yanı sıra bölgeyi tanımlayan toprak ölçümleri alınmıştır. Bunların ışığında bölge radyolojik açıdan değerlendirilmiştir. Bu çalışma iki yıl sürmüştür. Örnek alma ve ölçüm yapma işlemleri her konu için belirli bir periyot içinde olmuştur. Toprak örnekleri, binaların kapsama alanları içinde en uygun biçimde alınmıştır. Yapı malzemeleri binaların mevcut kısımlarından kesilerek alınmıştır. Eski ahşap evlerdeki radon ölçümleri (3.1.1998-3.4.1998) ile (3.4.1998-3.7.1988) dönemleri olmak üzere iki kez tekrarlanmıştır. Betonarme çalışma binalarındaki radon ölçümleri (3.11.1999- 3.1.2000) ile (3.1.2000-3.3.2000) dönemleri olmak üzere iki kez tekrarlanmıştır. Bu dönemlere bağlı kalınarak aktivite değerleri belirlenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
EVÜLATION AND COMPARISION OF RADON, RADIUM CONCENTRATIONS IN THE AIR, SOIL AND CONSTRUCTION MATERIALS OF OLD FRAME HOUSES AND CONCRETE BUILDINGS SURROUNDING THEM IN ISTANBUL In this thesis, a study has been carried out for the purpose of evaluation and comparison of radon, radium concentrations in the air, soil and construction materials of old frame houses and the concrete buildings surrounding them in Istanbul. For this purpose Vezneciler campus region has been chosen as the work site because of its location, comprising buildings of different ages and structural compositions; Istanbul University's Department of Physics and Biology, Student Cultural Centre and the buildings surrounding them. The region has been studied for the U238, Th232, K40, Cs137 radionuclides radioactivity, which are found in construction materials as well as the radon and radium gas concentrations. The reason, why these buildings became a centre of attraction for this research is that they all had different ages, construction materials and also particularity of the wooden houses in question, which are currently used as residences and the remaining three are used as work places. In the light of all these data the amount of Ra226 and Rn222 radioactivity concentrations that the people in the region are exposed to have been evaluated in order to assess the radioactivity levels. For this purpose, sample of construction materials of the buildings and indoor, outdoor gas measurements as well as ground and soil measurements have been carried out. The region was evaluated in term of radiological aspects. The study lasted for period of two years and the sampling and measurement have been done in definite periods for each location. The topsoil samplings have been taken from inside the areas in question appropriately. The sampling of the construction materials has been taken from the buildings by cutting and shredding techniques. The radon gas measurments of the old frame houses have been repeated between the periods of (3.1.1998 - 3.4.1998) and (3.4.1998 - 3.7.1998). The radon measurments of the concrete buildings also have been repeated between the periods of (3.11.1999 - 3.1.2000) and (3.1.2000 - 3.3.2000). The activity values have been evaluated in accordance with the ICRP rules in question.