İnşaatta DBASE tabanlı bir maliyet tahmin ve kontrol programı düzenlenmesi
To Arrange a cost estimate and control program based on DBASE in construction
  1. Tez No: 121130
  2. Yazar: VOLKAN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET İnşaat projeleri yaşayan süreçlerdir. Bu sürecin finanse edilebilirliğinin bilinmesi ve işin sonunda da planlanan ve gerçekleşenlerin birbirine yakın olması beklenir. Bu tür finansal tahminlerde başarının yolu kendi veri tabanını kendi tecrübelerinden oluşturmaktır. Bu hedef için klasik muhasebe yetersiz kalır. Oysa bu muhasebe datası ele alınıp tekrar şekillendiğinde olayın tarzı değişir. Bütün maliyetin aktivitelere atanabileceği, böylece gerçek kar veya zararın tesbit edilebileceği bir sistem oluşturmak mümkün olur. Bu tezde bu amaçla önce aktivite tabanlı maliyet analizi ve aktivite tabanlı maliyet yönetiminin teorisi anlatıldı ve daha sonra bu sistemin inşaat uygulamasında nasıl kullanılabileceğine dair bir model verildi. Volkan TAŞTAN HAZİRAN 2002
Özet (Çeviri)
SUMMARY Construction projects are living processes. It's important to know the financial availability of this process and at the completion, the planned and realized are expected to be very closed to each other. Creating the project database by using own experience is the mean for successful financial predictions. Traditional accounting is inadequate for this aim. The method completely change if the accounting data are reprocessed. It's possible to create a system which determines the real profit and loss by allocating the cost to the activities. In this thesis firstly activity based cost analysis and the theory of activity based cost management are explained. Then a model which shows how this system can be used for construction applications is given. Volkan TAŞTAN JUNE 2002 VI