Gerede Orman İşletmesi mıntıkasında taşıma şekilleri üzerine araştırmalar
Researches on the transport types in Gerede Forest Enterprise area
  1. Tez No: 121129
  2. Yazar: SEYFETTİN KİNİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET GEREDE ORMAN İŞLETMESİ MINTIKASINDA TAŞIMA ŞEKİLLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Ormancılıkta taşıma ikiye ayrılır. Birincisi, orman ürünlerinin bölmeden çıkarılmasıdır. Buna ana taşıma denir. İkincisi orman içi istif yerlerinden ana depolara taşınmasıdır. Buna da tali taşıma adı verilir. Bu çalışmada Gerede Orman İşletme Müdürlüğü mıntıkasında taşıma şekilleri incelenmiştir. Yörenin özellikleri ve taşımada yapılan uygulamalar gözlenmiş, zaman etütleri yapılarak, sürütme, yükleme ve taşımada günlük verimler ölçülmüştür. Hayvan gücünden faydalanılarak yapılan bölmeden çıkarmada günlük verim 3-8 m3/gün arasındadır. Makine gücünden faydalanılarak yapılan sürütmede ise 14-44 m3/gün arasındadır. Tarım traktörleri ile yapılan ana taşımada verim 14-15 m3/gün kamyonlarla yapılan ana taşımada ise günlük verim 15-44 m3/gün olarak belirlenmiştir. Gerede Orman İşletme Müdürlüğü orman mıntıkasında bölmeden çıkarma işleri genelde hayvan gücü kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında tarım traktörlerinden de faydalanılmaktadır. Orman içi istif yerlerinden ana depolara gerçekleşecek nakliyat sırasında yapılan yükleme işleri insan gücü ile olmaktadır. Genellikle, orman içi istif yeri ile rampa arasında belirli bir yükseklik farkı bulunmaktadır. Taşıma aracı rampaya yanaşmakta ve taşıma aracına direkler uzatılmakta orman ürünleri bu direklerin üzerinden yuvarlanması suretiyle taşıtlara yüklenmektedirler. Rampalardaki yükleme işleri insan gücünden faydalanılarak yapılmaktadır. Ana depolarda ise genellikle makine gücünden yararlanılarak yükleme yapılmaktadır. Ana taşımada ise tarım traktörleri ve tek akslı veya çift akslı kamyonlar kullanılmaktadır. Orman yollan incelendiğinde Yongalı Bölgesinin yol yoğunluğu 18,55 m/ha olduğu ve hektardaki ortalama servetin 250 m3 'ten az olduğu görülmektedir. FAO değerleri ile karşılaştırılırsa bölgenin yol yoğunluğunun yeterli olduğu görülmektedir. ıvAncak mıntıkada kış mevsiminin uzun sürmesi, orman yollarının bakımlı olarak tutulmasını güçleştirmektedir. Bahar aylarında eriyen kar suları, taşımanın yapılacağı yollar üzerinde tahribat meydana getirmektedir. Bozuk yollar taşımayı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etki, uzun süren kış mevsiminde ürünlerin kar üzerinde sürütülerek, baharda taşımaya hazır hale getirilmesi ve taşımaya daha uzun zaman ayrılması ile giderilmelidir. Bölmeden çıkarma işlerinde makine gücünden faydalanmaya ağırlık verilmesi istenirken halkın istihdam alanı da daraltılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCHES ON THE TRANSPORT TYPES IN GEREDE FOREST ENTERPRISE AREA There are two transport types in a forest. First is skidding that is named as the primary transport Other is log-hauling from log pile platform into forest to main depot and that is named the sekondary transport. In this study, transport kinds were examined in forest area of Gerede Forest Enterprise, according to observations on district conditions and transport works. Time studies has been done, and daily outputs were measured for skidding, loading and transport. The dairy output is 3-8 m3 per day at skidding by using of animal power If the machine power is used while skidding, the daily output is 14-44 m3 per day. The daily output is 14-15 m3 per day, at secondary transport by using agricultural tractors. The dairy output is 24-45 m3 per day by using trucks. Generally, animal power and machine power is used for skidding in Gerede Forest Enterprise. During log-hauling from log pile platform into forest to main wood yards, man power is primary for loading. There is a spesific height between log pile platform and transport vehicle. Transport vehicle comes close to platform, supports are placed between mem, and so loading is done rolling on this supports by man power. This work is done by machine power in main wood yards. In secondary transport, agricultural tractors, and trucks with one or double axles are used. The road density in Yongali Region is 18,55 m per hectare and also the growing stock is less than 250 m3/ha According to FAO values, the region's road density is enough. Maintenance of forest roads is very diffucult, because winter period in Gerede is very long. VIMelting snow in spring causes damages on the roads that are used for transportation. Damaged roads effect the transportation negatively. This negative effect shall be removed by skidding the logs on the snow and making them ready for transportation in spring and having much more time for transportation. Machine power should be used mostly for haulage works and level of employment should not be reduced. vn