Lojistik ve ulaştırma hizmetlerinde optimal stok planlama yöntemi
Management of optimum stock planning in transport and logistics services
  1. Tez No: 121131
  2. Yazar: ASLI SEÇİL HILKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET LOJİSTİK VE ULAŞTIRMA HİZMETLERİNDE OPTİMAL STOK PLANLAMA YÖNETİMİ işletmelerin üzerinde en fazla durduğu konuların başında lojistik konusu gelmektedir. Özellikle son zamanlarda gelişen hizmet sektörü ile beraber, bazı ulaştırma hizmeti veren işletmeler, çalışmalarını lojistik hizmet alanında geliştirmeye ve organize etmeye başlamışlardır. Lojistik, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ham maddelerin, yan ürünlerin, ürünlerin ve bunlarla ilgili bilgilerin kaynak noktasından kullanım noktasına kadar akış ve stoklanmasının maliyet unsuru göz önünde bulundurularak planlanması ve uygulanmasıdır. Bu bağlamda, lojistik yönetiminin temel faaliyet alanlarından biri olan stok kontrolünün önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma ile lojistik yönetimi, lojistik yönetiminin temel faaliyet alanları, lojistik maliyetler, stok ve stok kontrol kavramları, stok kontrol yöntemleri tanımlanarak ekonomik sipariş ve emniyet stoku miktarlarının hesaplanmasına yönelik stok kontrol modelleri ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde amaç tanımlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde lojistik kavramı, lojistiğin gelişimi, lojistik yönetiminin temel faaliyet alanları, lojistik maliyetler ve lojistik stratejisi konulan ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde stok ve stok kontrol kavramları, stok kontrol yöntemleri, stok maliyetleri ile ekonomik sipariş ve emniyet stoku miktarlarının hesaplama formülleri ifade edilmiştir Ayrıca Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP), Tam Zamanında Üretim (JIT) ve Dağıtım İhtiyaç Planlaması (DRP) konulan ele alınmıştır. VIIIDördüncü bölümde ise lojistik hizmet sunan bir firmanın sipariş prosesi, stoklama ve dağıtım yönetim süreçleri, stok kontrol yöntemleri ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise, çalışmanın genel sonuçlan ve gelecekte yapılabilecek araştırma önerileri verilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY MANAGEMENT OF OPTIMUM STOCK PLANNIG IN TRANSPORT AND LOGISTICS SERVICES One of the main topics on which enterprises pay utmost attention is the logistics. Service industry, which has recently undergone rapid developments, together with several companies having provided transport services put their efforts to develop and to organize logistics services. Logistics is the planning and application process from their source to end - users products, semi - products, raw materials as well as the related information, taking the cost factors of flow are stocking into consideration. At this stage importance of stock control, which is one the main activities of logistics comes up. In this study logistics management, main activities of logistics management, logistical measurements, stocks and stock control mechanism and performance control methods are studied in length and stock control models as such have been taken up in order to calculate when and how for to order. First part of this study the objective is set out. Second chapter reveals the logistics, its developments, main logistics activities and fields, logistics strategy. In the third part however stock and stock control concepts, stock and stock control methods, cost of stocking as well as safe stocking is studied in length with their related formulae and Manufacturing Requirements Planning (MRP), Distribution Requirements Planning ( DRP), Just In Time ( JIT) production processes are studied. In the fourth chapter a company providing logistics services is taken as the study case from the perspective of logistical system design, namely ordering process, stock and distribution management procedures, stock control methods. X