Kentiçi alanlarda bitki kullanımı ile gürültü kontrolü (İstanbul, Maslak-Zincirlikuyu hattı örneğinde)
Noise control with plant material in urban area (İstanbul, Maslak-Zincirlikuyu zone example)
  1. Tez No: 121142
  2. Yazar: YILMAZ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET“Kentiçi Alanlarda Bitki Kullanımı ile Gürültü Kontrolü (İstanbul, Maslak-Zincirlikuyu Hattı Örneğinde)”Birey ve toplum sağlığı üzerinde zarar verici etkileri, tüm dünyaca kabul edilmiş olan gürültü kirliliği sorunu, diğer kirlenme türleri gibi insanlara olduğu kadar çevreye de rahatsızlık verir duruma gelmiştir. İstenmeyen ses olarak tanımlanabilen gürültü, sanayinin gelişmesi, nüfus artışı ve plansız şehirleşmeye bağlı olarak artmaktadır. Gürültünün, insan sağlığı ve konforu açısından kabul edilebilir sınırlara indirgenmesi ve zararlı etkilerinin giderilebilmesi için uzun yıllardır çalışmalar yapılmaktadır. Peyzaj mimarlığı açısından ise gürültü sorunun önlenmesinde bitkisel materyal kullanımı ile oluşturulacak gürültü perdeleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, gürültü düzeyinin oldukça yüksek olduğu yerlerden olan Maslak- Zincirlikuyu hattı ve bu hattı oluşturan Büyükdere Caddesi örnek alan olarak seçilerek bitkisel materyalin gürültü önlemedeki rolü araştırıldı. Bu kapsamda gürültü sorununu tanımlamak için; ses, sesin özellikleri ile akustik parametreleri ve ses ölçümsel büyüklükleri, gürültü kavramı, gürültü yaratan kaynaklar, insan sağlığı üzerindeki etkileri ve gürültü kontrol yöntemleri üzerinde duruldu. Alan çalışmaları, güzergah üzerinde yapılan anket çalışmaları ile desteklenerek yapılacak olan ölçüm çalışmalarına temel oluşturması sağlandı. Bu bölgede gürültü ölçümleri Haziran 2002 tarihinde gerçekleştirildi. Gürültü düzeylerinin elde edilmesi ve bitkisel materyalin gürültünün azalmasına etkisini belirlemek amacıyla; bitkisel materyal içeren 15 noktada ölçümler yapıldı Yapılan ölçümlerde eşdeğer gürültü seviyesi (Leq) parametresi kullanıldı. Alan üzerinde yapılan gürültü ölçümleri sonucu; gürültüye kaynak teşkil eden karayolu trafiğinin bölgedeki gürültü değerlerini oldukça yüksek seviyelere ulaştırdığı, bununla beraber bölgede bitkisel perde amacıyla yapılmış hiçbir bitki topluluğunun olmamasına rağmen mevcut bitki gruplarının, gürültü azaltımında önemli bir yer tuttuğu elde edilen veriler sonucunda tespit edildi. Bu araştırmanın, bitkisel materyal kullanımı ile yapılacak gürültü perdelerinin oluşturulmasında ve bitkilerin gürültü azaltmadaki rolünün belirlenmesine yönelik ölçüm çalışmalarında yol göstereceği ve bu konuda çalışma yapmak isteyenlere yardımcı olacağı düşünülmektedir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Noise Control With Plant Material In Urban Areas ( Istanbul, Maslak Zincirlikuyu Zone Example)”The health damaging effects of noise pollution on individuals and society has become a world wide known problem, which disturbs not only people but also the environment. Noise pollution, which can be defined as unwanted noise, is increasing parallel to industrial development, population growth and unplanned urbanization. For long years, studies were being done for reducing the degree of noise pollution towards acceptable limits for health and comfort, and for clearing the harmful effects of it. In this study, Maslak - Zincirlikuyu Zone and Büyükdere Avenue occupying this zone, where the noise pollution degree was accordingly high, was chosen as the study area and a research was done on the role of plant material in reducing noise pollution. Within this concept for defining noise pollution problem; noise, the characteristics of noise with its acoustical parameters, measuremental degrees of noise, noise pollution concept, the sources that cause noise pollution, its effects on human health and the methods of noise pollution control subjects were studied. Field studies supported by on site questionnaires, provided a base for the measurement studies. In this zone the noise pollution measurements were done on June 2002. For determining the noise degree and the role of plant material in reducing this pollution degree, measurements were done on 15 points consisting plant materials. In these measurements, equivalent noise pollution degree (Leq) parameter was used. As a result of the noise pollution measurements on the sample area, it has been determined that the road traffic, which is the main cause of this pollution, is increasing the limits of the noise pollution degree. It has also been determined by the data collected from the study that although there are no special plantation applications for screening purposes, the existing plant groups have an important role on the reduction of noise pollution. This study aims that it will lead the future studies on applications of noise pollution screens by using plant material and on measurement studies on determining the role of plant material in reducing the noise pollution. xn