Radyoaktif stronsiyum ve sezyum'un çözelti karışımlarından ayrı ayrı ve birlikte tutulması
Adsorption of radioactive strontium and caesium from mixtures of solutions
- Tez No: 121150
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ATUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET RADYOAKTİF STRONSİYUM VE SEZYUM'UN ÇÖZELTİ KARIŞIMLARINDAN AYRI AYRI VE BİRLİKTE TUTULMASI Bu tezde, başlıca fisyon ürünlerinden olan radyoaktif Cs ve Sr'un iki tip çimento üzerinde adsorpsiyonları incelenmiştir, izleyici olarak, gama-aktif Cs ve Sr izotopları kullanılmıştır. Cs ve Sr oranlan, dört farklı şekilde ayarlanmıştır; 1. İz miktarda 137Cs ve 85Sr içeren çözeltiler 2. İz miktarda 137Cs ve 1.10 -1.10“1 M *SrCl2 içeren çözeltiler 3. İz miktarda 85Sr ve 1.10”5-1.10“1 M *CsCl içeren çözeltiler 4. Eşit mol oranında, İ.IO'M.IO”1 M *SrSl2 ve İ.IO'M.IO“1 M *CsCl çözelti karışımları PKÇ ve SDÇ üzerinde, Sr ve Cs adsorpsiyonunu karşılaştırmak için uygun pH'ın 2.5 ve 11 olduğuna yapılan deneyler sonucu karar verilmiştir. Cs adsorpsiyonunun pH'tan etkilenmediği, oysa Sr adsorpsiyonunun pH'la büyük oranda artış gösterdiği gözlenmiştir. İz 137Cs ve 1.10”5-1.10"! M *SrSl2 içeren çözeltilerde Sr kapasitesinin, SDÇ'da PKÇ'nin yaklaşık iki katı olduğu görülmüştür. Bu sonuç, SDÇ'nin içinde Sr'la yer değiştirebilen Ca içeren C3S mineralinin oldukça fazla oranda olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Eşit mol oranlarında *SrSl2 / *CsCl içeren karışımlarda, Cs ve Sr kapasiteleri, tek başına *CsCl ve *SrSl2 içeren çözeltilerdekine göre daha büyük bulunmuştur. Bu durum, Cs ve Sr'un adsorban yüzeyinde birbiriyle etkileşimiyle, iyonların değerliğiyle ve hidratasyonla ilişkilendirilmiştir. xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY ADSORPTION OF RADIOACTIVE STRONTIUM AND CAESIUM FROM MIXTURES OF SOLUTIONS In this thesis, the adsorption of the radioactive Cs and Sr on two different types of cement, Sulfate Resistant Cement (SDÇ) and Portland Composed Cement (PKÇ), was investigated. The gamma-active Cs-137 and Sr-85 were used as tracers. Four different mixtures of solutions of Cs and Sr were used in experiments; 1. The solution containing trace amount of Sr-85 and Cs-137 2. 1. 1 0“5 - 1. 1 0”1 M *SrCİ2 solutions containing trace amount of Cs- 1 37 3. 1. 1 0“5 - 1. 1 0”1 M *CsCl solutions containing trace amount of Sr-85 4. The equal amount of mixtures of 1.1 0“5 - 1.1 0”1 M SrCl2 and 1.1 0~5 - 1.10“1 M CsCl solutions It was shown that the convenient pH values for the comparison of Cs and Sr adsorption on both cement were 2.5 and 1 1.0 It was Observed that the adsorption capacity of Sr on SDÇ was twice that for the PKÇ in the solutions containing trace amount of Cs-137 and 1.10”5 - 1.10"1 * SrCl2. The increase in adsorption capacity is related to the Ca to Sr ion exchange in SDÇ containing appreciable amount of C3S. The adsorption capacity of Cs and Sr on both types of cement in solutions containing equal amount of CsCl and SrCİ2 was greater than that of individual solutions of CsCl and SrC^. This latter behavior is related to the ion charge, the hydration of ions and the interaction of the Cs with the Sr on the surface of adsorbent. It was observed that although PKÇ adsorbs Cs selectively, SDÇ has a greater affinity for Sr. Cs adsorption is not affected by pH changes whilst Sr adsorption is highly dependent on pH. xin