Samsun Hacıosman Rezerv Ormanı'nda planlama ilkeleri
Planning principles in Samsun Hacıosman Reserve Forest
  1. Tez No: 121149
  2. Yazar: MURAT TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Samsun Hacıosman Rezerv Ormanında Planlama İlkeleri Bu çalışmada Samsun ili sınırları içerisinde yer alan Hacıosman Tabiatı Koruma Alanı' nın genel tanıtımı yapılarak, bu tür alanların planlanmasında uygulanabilecek amenajman metotları irdelenmiştir. Bu amaçla hacıosman rezerv ormanında 500 m2 büyüklüğünde 9 adet örnek alan alınmış ağaç serveti ve artımını hesaplamak amacıyla göğüs çapı 8 cm. den büyük ağaçların çapları ölçülmüştür. Örnek alanlara ait veriler değerlendirilerek meşcere tiplerinin alanları ile her bir meşcere tipi için ağaç serveti ve artım değerleri belirlenmiştir. Bu değerler kullanılarak Hacıosman Ormanı' nın karbon birikimi ve oksijen üretimi değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca, bu tip ormanlarda uygulanabilecek planlama ilkeleri ve amnajman metotlarına ayrı ayrı işaret edilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Planning Principles in Samsun Haciosman Reserve Forest In this study, the general characteristics of Haciosman Nature Reservation Area where is in Samsun city was presented and the forest management methods which can be appropriate for like this areas were investigated. For this purpose,the trees which are bigger than 8 cm diameter at breast high were measured for calculating the timber volume and volume and volume increment in sample plots which are 500 m2. Using these data concerning sample plots, the boundary of stand type and the timber volume and volume increment for each stand type were determined. With the timber volume and volume increment values, the carbon storage and the oxygen production of the whole Haciosman Reserve Forest were calculated. The planning principles and the management techniques which could be applied into these forests were also pointed out respectively in the study. vin