İstanbul-Vize-Demirköy çevresindeki çam türleri (ağaçlandırma) üzerinde hava kirliliğinin etkileri
Effects of air pollution on the pine species (afforestation) around İstanbul-Vize-Demirköy
  1. Tez No: 121151
  2. Yazar: MERİH USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET İSTANBUL- VİZE-DEMİRKÖY ÇEVRESİNDEKİ ÇAM TÜRLERİ (AĞAÇLANDIRMA) ÜZERİNDE HAVA KİRLİLİĞİNİN ETKİLERİ İstanbul ve çevresi son yıllarda yoğun bir hava kirliliğinin tehdidi altındadır. Nüfus artışı sonucu tüketimin artması, ısınmada kalitesiz yakıt kullanımı, ekolojik temele dayanmayan plansız kentleşme, sanayide çevreye uyum göstermeyen teknoloji kullanımı, bakımsız araçların trafiğe çıkması, insanların eğitim eksikliği gibi faktörlerin sebep olduğu hava kirliliği, İstanbul ve çevresindeki ormanlar üzerinde yakın ve uzak çevreden (hava kütleleri ile kuzey ülkelerinden gelen) kaynaklanan olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu araştırmanın amacı İstanbul çevresindeki ormanlarda ve Kuzey Trakya ormanlarında, iç ve dış kaynaklı hava kirliliğinin ibreli orman ağaçlan üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada İstanbul- Anadolu yakasında Hekimbaşı Ormanı, Çavuşbaşı Ormanı, Elmalı Barajı Üstü, Baklacık'tan; İstanbul-Rumeli yakasında Rumeli Feneri, Pirinçci Köyü, Belgrad Ormanı, Fatih Ormanı'ndan; Kuzey Trakya'da ise Demirköy ve Vize'den olmak üzere toplam 42 örnek alan seçilmiştir. Bu örnek alanlara aralık 1995, haziran-temmuz 1996, ekim-kasım 1996, haziran-temmuz 1997, ekim-kasım 1997, haziran-temmuz 1998 ve ekim-kasım 1998 dönemlerinde gidilerek örnekler alınmıştır. Örnek alanlarda Karaçam (Pinus nigra Arnold.), Sarıçam (Pinus sylvestris L.), Fıstık Çamı (Pinus pinea L), Kızılcam (Pinus brutia Ten.) ve Sahil Çamı (Pinus pinaster Ait.) ağaç türlerinde çalışılmıştır. Her örnek alanda 5 örnek ağaçtan (alanın 4 köşe ve merkezinden) 1. ve 2. yaş ibreleri ( Fıstık Çamı ve Sahil Çamı'ndan 3. yaş ibreleri de alınmıştır), örnek alanların 4 köşesinden ve merkezinden olmak üzere 5 noktadan üst toprak (Ah ve yıkanma-Ael horizonları) örnekleri alınmıştır. Alman toplam örnek sayısı 5380 adettir (2860 adet ibre + 2520 adet üst toprak). Her örnek alanda 5 örnek ağaçtan alman 1., 2. ve 3. yaş ibreleri kurutulup öğütüldükten sonra 5 ayrı kavanoza konulmuştur. Daha sonra laboratuvarda bu 5 ayrı örnek eşit ölçüde karıştırılarak her örnek alana ait (her yaş için ayrı) 1 adet karma örnek elde edilmiştir. Bu karma ibre örneklerinde tüm azot (Nt) ve kükürt analizleri yapılmıştır. Ayrıca her örnek alanda 100 çift ibrenin ağırlığı (gr/100 ibre) ve ortalama boyu (mm/ 100 ibre) ölçülmüştür. XIVÖrnek alanlarda 5 yerden alınan üst toprak (Ah ve yıkanma-Ael horizonları) örnekleri hava kurusu hale getirilip 2 mm'lik eleklerden geçirildikten sonra 5 ayrı poşete konulmuştur. Daha sonra laboratuvarda bu 5 ayrı örnek eşit ölçüde karıştırılarak her örnek alana ait (her horizon için ayrı) 1 adet karma örnek elde edilmiştir. Bu karma örneklerde tane çapı ve toprak reaksiyonu (pH) tayin edilmiştir. Yukarıda belirtilen analizler sonucu elde edilen veriler değerlendirilerek şu sonuçlara ulaşılmıştır: - Sahil Çamı, Fıstık Çamı ve Kızılcam ibrelerindeki kükürt değerleri Karaçam ve Sarıçam ibrelerindeki kükürt değerlerinden daha yüksek tespit edilmiştir. - Aynı ağaç türünde kükürt miktarları örnek alan yerine göre değişik miktarlarda bulunmuştur. Bu da örnek alanların bulunduğu yere göre hava kirliliğinden farklı ölçüde etkilendiklerini göstermiştir. - Ağaç türlerinin tümünde ibre yaşı arttıkça kükürt miktarının da arttığı tespit edilmiştir. Bu sonuç 2 ve 3 yaşındaki ibrelerin 1 yaşındaki ibrelere göre daha fazla birikim yaptıklarını göstermiştir. - İbrelerde tespit edilen kükürt miktarları 1995 yılından 1998 yılma doğru azalmıştır. - İbrelerde belirlenen kükürt miktarları kabul edilebilir normal değerlerin (1000- 1200 ppm) oldukça üstündedir (örneğin Çavuşbaşı Ormanı'nda 3 yaşındaki Sahil Çamı ibresinde 10300 ppm). Bu durum ciddi bir hava kirliliği sorunu ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. - İbrelerde tespit edilen tüm azot (Nt) oranlan sonbahar aylarında yaz aylarına kıyasla daha yüksek değerlerde bulunmuştur. - Genellikle örnek alanlarda üst toprak örneklerinde, Ah horizonunun reaksiyonu yıkanma horizonunun (Ael) reaksiyonundan belirgin olarak daha asit bulunmuştur. Bunun sebebi ibrelerdeki yüksek miktardaki kükürdün kükürt bakterilerince oksitlenerek sülfit (H2SO3) ve sülfat (H2SO4) asitlerine dönüştürülmesine bağlanmıştır (hava kirliliğine bağlı asit humus oluşumu).
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF AIR POLLUTION ON THE PINE SPECIES (AFFORESTATION) AROUND İSTANBUL-VİZE-DEMİRKÖY In recent years, Istanbul and its' vicinity suffer the threat of intensive air pollution. Air pollution (especially sourced from Northern countries by movements of air mass) caused by the factors; increase in consumption rates due to population increase, burning fossil fuels for heating, unplanned urbanisation lacking ecological bases, using industrial technologies inharmonious with the environment, old cars in traffic and educational deficiency in this way, has negative effects on the forests in Istanbul and its' vicinity. The aim of this research is to determine the effects of internal or external sourced air pollution on the coniferous forest trees in the forests around Istanbul and Northern Thrace Forests. 42 sample areas from Hekimbaşı Forest in the Anatolian part of İstanbul, from Rumelian Light-house, Pirinçci Village, Belgrad Forest, Fatih Forest in the Rumelian part of Istanbul, from Demirköy and Vize in the Northern Thrace were chosen for the research. The samples were taken from the sample areas in periods; December 1995, June-July 1996, October-November 1996, June-July 1997, October-November 1997, June-July 1998 and October-November 1998. Austrian Pine (Pinus nigra Arnold), Scotch Pine (Pinus sylvestris L), Stone Pine (Pinus pinea), Calabrian Pine (Pinus brutia Ten.) and Coastal Pine (Pinus pinaster Ait.) are the tree species studied on for this research. In each sample area, 1. and 2. age needles (also 3. age needles from Stone Pine and Coastal Pine) from 5 sample trees (4 from the corners and 1 from the centre of the sample area) were taken. Top soil (Ah and eluviation-Ael horizons) samples from 5 points (4 from the corners and 1 from the centre of the sample area) of each sample area were taken. Total number of the samples is 5380 (2860 needle samples + 2520 top soil samples). 1., 2. and 3. age needles samples taken from 5 sample trees in each sample area were first dried, then ground and put into 5 different jars. Then, these five different samples were mixed with fixed amounts and 1 complex mixture representing each sample area (different for each age groups) were prepared. All nitrogen (Nt) and sulphur analysis were made for each of these complex mixtures. And also weight of 100 pares of needles (gr/100 needles) and average height of 100 pares of needles (mm/ 100 needles) were measured for each sample area. XVITop soil samples (Ah and eluviation-Ael horizons) taken from 5 points were first air-dried, then screened by 2 mm screen and put into plastic bags. Then, these five different soil samples were mixed with fixed amounts and 1 complex mixture representing each sample area (different for each horizons) were prepared. Soil texture and soil reaction (pH) analysis were made for each sample area. Results acquired from those analysis mentioned above were evaluated and those evaluations are: - Sulphur amounts on the Coastal Pine, Stone Pine and Calabrian Pine needles are higher than the ones on Austrian Pine and Scotch Pine. - Sulphur amounts on the trees belonging to same species are different from each other alternating between sample areas. This indicates that effects of air pollution are distinct between sample areas in different regions. - For all trees belonging to same species; sulphur amounts increase with the increasing age. This result indicates that sulphur accumulates in higher amounts on 2. and 3. age groups than on 1. age groups. - Sulphur amounts determined on the needles diminish from the year 1995 to 1998. Sulphur amounts determined on the needles (for instance; 10300 ppm is determined on the needle of Coastal Pine in Çavuşbaşı Forest) are rather higher than acceptable limits (1000-1200 ppm). This situation makes us consider that we are facing a serious air pollution problem. - Nitrogen (Nt) rates determined on the needles are higher in autumn months than on summer months. - Generally, for the top soil samples, the reaction (pH) of the Ah horizon is definitely acidic compared to eluviation-Ael horizon. The reason for this is the sulphur bacteria which oxidize high amounts of sulphur existing on the needles and convert them into sulphide (H2SO3) and sulphate (H2SO4) acids (acidic humus formation due to air pollution). XVII