Doğu Karadeniz sahillerinde pisi balığı (Platichthys flesus luscus pallas, 1811)'nın avlama teknolojisi ve biyoekolojisi
The Fishing and bioecological character of flounder (Platichthys flesus luscus pallas, 1811) in the Eastern Black Sea
  1. Tez No: 121160
  2. Yazar: ERHAN ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Doğu Karadeniz Sahillerinde Pisi Balığı {Platichthys flesus luscus Pallas, 1811)'nın Avlama Teknolojisi ve Biyoekolojisi Bu çalışma Doğu Karadeniz sahillerinde dip trolü, uzatma ağı ve manyat ağı ile elde edilen 952 adet pisi balığı {Platichthys flesus luscus Pallas, 1811) bireyi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklerdeki bireyler 0-VII arasında dağılım göstermiştir. Bu bireylerin % 60.71 'inin dişi, % 38.45'ini erkek, % 0.084'ünü cinsiyeti belirlenemyen bireyler oluşturmuştur. Örneklerin yaş gruplarına göre ortalama total boyları 15.74±1.66-33.20±0.52 cm arasında, aynı şekilde ortalama ağırlıkları ise 42.02±16.30- 611.0 g arasında değişim göstermiştir. Popülasyondaki ortalama birey boyunun 23.80±3.72 cm ve ortalama birey ağırlığının 155.02±79.566 g olduğu bulunmuştur. Boy-Ağırlık ilişkisi dişi bireyler için, W=0.0089L3062 erkek bireyler için, W=0.0098L3oS) ve dişi+erkek kompozisyonu için, W=0.0103L3028 bulunmuştur. Von Bertalanffy büyüme parametrelerinin ise, dişi bireyler için Loo=40.035, k=0.176, to=-2.982 ve Woo=717.890 g, erkek bireyler için Loo=34.097 k=0.174, to=-3.571 ve Woo=480.110 g ve dişi+erkek kompozisyonu için Loo=42.755, k=0.147, to=-3.204 ve Woo=894.260g olduğu hesaplanmıştır. Üreme döneminin Doğu Karadeniz'de Ekim-Mart aylarında ve üremenin pik noktasının Aralık ayında meydana geldiği ve üremenin dişi bireylerde ilk defa ortalama 24.7±0.83 cm (%58) boy ve III yaşında, erkek bireylerde ortalama 20.3 1±0.97 cm (%67) boy ve II yaşında meydana geldiği tespit edilmiştir. Kondisyon faktörünün(K), üreme döneminde düşük (0.90) yaz aylarında ise yüksek(1.20) olduğu belirlenmiştir. Popülasyona katılımın Ocak-Temmuz aylarında (% 68.13) oranında, en yoğun olarak da Nisan ayında (% 30.50) meydana geldiği ve Ağustos-Kasım aylarında ise bu oranın düştüğü (% 31.87) tespit edilmiştir. Popülasyon parametrelerinden toplam ölüm oranı (Z)=0.73, balıkçılık ölüm oram (F)=0.49 ve doğal ölüm oram (M)=0.24 olarak hesaplanmıştır. Çalışma boyunca yakalanan en küçük bireyin 14.2 cm boyunda ve 0 yaşında olduğu, ilk avlanma boyunun (Lc) 19.98 cm ve ilk avlanma yaşının (tc) da I yaş olduğu bulunmuştur. Doğu Karadeniz sahillerindeki pisi balığı popülasyonunun 235.8 ton olduğu ve 2304571 adet bireyden meydana geldiği tespit edilmiştir. Maksimum sürdürülebilir ürünün (MSY) F-faktör=l düzeyinde 73.4 ton ve popülasyonun 233.7 ton ve maksimum ekonomik ürünün (MSE) F-faktör=0.9 düzeyinde 71.9 ton ve bu anda popülasyonun 266.8 ton ve elde edilen maddi kazancm 227000000000 TL olduğu hesaplanmıştır. Uzatma ağı av kompozisyonu içindeki pisi balığı oranının %1.8 ve ortalama miktarının 0.5±0.8 kg, manyat ağı kompozisyonu içinde %7.8 ve ortalama miktarının 0.9±0.7 kg, Trabzon sahillerinde trol ağı av kompozisyonundaki oranının %0.4 ve ortalama miktarının 0.85±0.4 kg, Rize sahillerinde trol av kompozisyonu içindeki oranının %2 ve ortalama miktarının 1.41±0.7 kg ve bölgede birim alandaki miktarının 0.000098 kgm“2 olduğu tespit edilmiştir. VII vı aSM^MWYO?1! W>^4:'^”
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Fishery and Bioecological Characteristic of Flounder (Platichthysflesus luscus Pallas, 1811) in the Eastern Black Sea In this study, 952 individuals that catched by trawl, trammel net and beach seine, were examined in the Eastern Black. The ages of individuals between 0 and VII years. The total of 952 individuals 575 (60.71%) female, 366 (36.45%) male and 8 (0.084 %) were undetermined sex. Minimum and maximum lengths of Flounders were distributed between 15.74±1.66-33.20±0.52 cm and weights were distributed between 42.02±16.30-611.0 g Mean length and mean weight were calculated 23.80±3.72 cm, 155.02±79.566 g respectively. The Length-weight relationship were estimated as W=0.0089L3'062 for female, W=0.0098L3 060 for male and W=0.0103L3028 for female+male. Von Bertalanffy growth formula Loo=40.035, k=0.176, to=-2.982 and Woo=717.890 g for female, Loo=34.097, k=0.174, to=-3.571, Woo=480.110 g for male and Loo=42.755, k=0.147, to=-3.204, Woo=894.260g for female+male composition were calculated. According to the gonadosomatik index values, it was determined spawning occurs between October and March and the peak maturity was in December. The first maturity for females was III age group and 24.7±0.83 cm length (%58) and II age group 20.31 ±0.97 cm (%67) length for males. At the spawning season, condition factor low(0.90) in contrast high in summer months (1.2) were determined. The recruitment level was calculated as (68.13 %) between January and July, but maximum in the April (30.5 %), the recruitment level was found low between August and November (3 1.87 %). Instantaneous mortality (Z), Fishing mortality(F) and the Natural mortality were calculated as 0.73, 0.49, 0.24 respectively. During the study, the smallest specimen was measured as 14.2 cm, first catch length and age were calculated as follows: Lc= 19.98 cm, tc= I respectively. The Flounder population amount 235.8 tons and consist of 2304571 individuals were determined. Maximum sustainable yield (MSY) 72.4 tons at F-factor=l meanwhile the population amount 233.7 tons and the maximum sustainable economical yield (MSE) 71.9 tons at the F-factor=0.9, in this level, population 266.8 tons and the profit 227000000000 TL. were calculated. In trammel nets catch composition, Flounder ratio 1.8% and the quantity 0.5±0.8 kg, in beach seine catch composition, the ratio was 7.8% and quantity 0.9±0.7 kg were calculated. On the Trabzon city coast, Flounder ratio in trawl catch composition found as 0.04 %, and quantity calculated as 0.85±0.4 kg, on the Rize city coast, the ratio in the trawl catch composition determined as 2 % and quantity 1.4Ü0.7 kg, average quantity at unit area was calculated as 0.000098 kgm"2. VIII