Caesium-137 levels in surface soils over the Black sea coast of Turkey
Türkiye'nin Karadeniz sahilinde yüzey topraklarında sezyum-137 seviyeleri
  1. Tez No: 23469
  2. Yazar: R. TAYGUN GÜRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY YEŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Chernobyl reaktör kazasından yaklaşık beş yıl sonra, Ağustos 1990'da, Türkiye'nin Orta ve Doğu Karadeniz sahilinde işlenmemiş alanlardan toplanan toprak örneklerinde Cs-137 aktiviteleri ölçüldü. Toplam 147 yüzey toprağı örneği, Nal(Tl) spektrometre sistemi ile sayıldı. Sonuçlara göre Cs-137 seviyeleri sahil boyunca 100 Bq/kg ile 12000 Bq/kg arasında büyük bir değişim göstermektedir. Toprak aktivitleri genel olarak doğu sahillerinde daha yüksektir. Ayrıca topraktaki Cs-137 aktivitesinden kaynaklanan toprak üzerindeki ışınlama dozu yaklaşık olarak hesaplandı ve 1 ile 22 nR/hr arasında değiştiği gözlendi.Çernobil kazasından sonra, Türkiye de dahil Avrupa ülkelerinde radyoaktif kirlenmelerle ilgili yapılan çalışmaların bir özeti de eklendi. Anahtar Kelimeler : Yüzey toprağında Cs- 137 seviyesi, gamma spektrometrlk ölçüm. Bilim Dalı kodu : 625.05.05 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CAESIUM- 137 LEVELS IN SURFACE SOILS OVER THE BLACK SEA COAST OF TURKEV 6ÜRÂV, RJaygun M.S.in Nuclear Engineering Supervisor : AssocProf.Dr.Tülay VEŞİN July 1992, 12 pages In this study, Cs-137 activities were measured in soil samples collected from undisturbed areas over the middle and eastern parts of the Black Sea coast line of Turkey during August 1990, after about five years from the Chernobyl reactor accident. A total number of 147 surface soil samples were counted using a NaKTl) spectrometer system. The results indicate that Cs-137 levels show a large variation over the coast ranging between 100 Bq/kg and 12000 Bq/kg. The soil activities are generally higher in the eastern part of the coast. Exposure rates above the ground surface due to Cs-137 activity in soil are estimated to vary between 1 and 22 jiR/hr. A review of studies of radioactive contamination In European countries Including Turkey, after the Chernobyl accident Is also Included. illKey Words : Cs-137 level In surface soil, gamma spectrometric measurement, radioactive contamination, Chernobyl accident. Science code : 625.05.05 1v