Navelbine'nin tek başına veya tamoxifen, epirubicin ve carboplatin ile birlikte uygulanmasının FM3A hücrelerinin kinetiğine etkileri
The Effects of navelbine application as a single agent and with tamoxifen, epirubicin or carboplatin on growth kinetics FM3A cells
- Tez No: 121173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Navelbine'nin Tek Başına veya Tamoxifen, Epirubicin ve Carboplatin ile Birlikte Uygulanmasının FM3A Hücrelerinin Kinetiğine Etkileri Bu çalışmada, tümöral kökenli hücreler üzerine Navelbine'in sitotoksik etkisi saptanarak, Navelbine+Tamoxifen, Navelbine+Epirubicin ve Navelbine+Carboplatin uygulamalarındaki en etkili ilaç veya ilaç kombinasyonu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızda, C3H fare meme karsinomundan kökenlenen FM3A hücreleri kullanılmıştır. Deneylerde, FM3A hücrelerinin çoğalma hızı, mitoz indeksi, işaretlenme indeksi ve apoptoz indeksi gibi hücre kinetiği parametreleri değerlendirilmiştir. Araştırmamızda, FM3A hücre kültürleri üzerine Navelbine'in hücrelere tek basma uygulanması ile elde edilen değerler oldukça başarılı olmasına rağmen, Tamoxifen' in tek basma uygulanmasındaki sonuçlara ulaşamamıştır. Dolayısıyla Tamoxifen FM3A hücre kinetiği parametre değerlerini düşürmesi açısından en etkili ilaç olarak tespit edilmiştir. Hücrelere tek başına uygulanan diğer ilaçlan etkilerine göre sıralayacak olursak Tamoxifen' den sonra sırasıyla Epirubicin ve Navelbine gelmektedir. Carboplatin ise, FM3A hücrelerinin büyüme kinetiğinde bir değişiklik yaratmamıştır. FM3A hücre kültürlerine, yukarıdaki ilaç kombinasyonları uygulandığında hücre kinetiği parametreleri açısından, Navelbine+Epirubicin kombinasyonu diğer bütün kombinasyonlardan daha etkili olmuştur. Çalışmamızda Navelbine+Tamoxifen kombinasyonunun da ikinci sırada etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca apoptoz indeksi verileri dikkate alınarak, Navelbine+Epirubicin kombinasyonunun hücreleri apoptoza götürdüğü düşünülmektedir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Navelbine Application as a Single Agent and with Tamoxifen, Epirubicin or Carboplatin on Growth Kinetics of FM3A Cells In this study, after investigation of cytotoxic effects of Navelbine on tumour derived cells, the most efficient drug or drug combinations were explored using Navelbine+Tamoxifen, Navelbine+Epirubicin and Navelbine+Carboplatin. FM3A cells derived from C3H mouse mammary carcinoma were used in this investigation. Growth rate, mitosis index, labelling index and apoptosis index as being cell kinetics parameters were evaluated in the experiments. Although Navelbine application on FM3A cell cultures was successful, Tamoxifen application showed better experimental results. Therefore Tamoxifen was indicated as decreasing cell kinetics parameters. If drugs were considered according to their effects on cultures, Epirubicin and Navelbine were also efficient respectively compared Tamoxifen application. Carboplatin application did not change growth kinetics of FM3A cells. When drug combinations were applied on FM3A cell cultures, Navelbine+Epirubicin combination on cell kinetics parameters was more effective than the others. Navelbine+Tamoxifen was indicated as a second effective combination. In terms of apoptosis index Navelbine+Epirubicin combination was thought to start apoptosis in cells.