Farklı turunçgil anaçları üzerine aşılı navelina portakal çeşidinde kuraklık toleransının fizyolojik yönden incelenmesi
Physiological investigation of drought tolerance in grafted navelina orange types on different citrus rootstocks
  1. Tez No: 617355
  2. Yazar: EBRU ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE UYSAL KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Turunçgiller subtropik koşullarda yetişen her dem yeşil bir bitkidir. Akdeniz bölgesinde, üretimi büyük oranda sulamaya dayanmaktadır. Mevcut su temini durumu ve gelecekteki senaryolar göz önüne alındığında, farklı sulama koşullarında yetiştirilebilme imkânlarının araştırılmasında bitki–su ilişkisinin iyi bilinmesi ve değerlendirilebilmesi önemlidir. Bu çalışmada, dört farklı turunçgil anacı (Tuzcu 31–31 Turuncu, Carrizo sitranjı, C-35sitranjı, Volkameriana) üzerine aşılı 1 yaşlı Navelina portakal fidanlarının üç farklı su düzeyine (%33, %66, %100) karşı tepkileri fizyolojik olarak değerlendirilmiş, bitki boyu, bitki çapı, yaprak sayısı, yaprak alanı, bitki yaş ve kuru ağırlıkları, yaprak su potansiyeli, SPAD, PSII, yaprak N içeriği, stoma iletkenliği belirlenmiştir. Kısıtlı su uygulamasında bitkilerin boy, çap, yaş ve kuru ağırlıklarında azalma saptanmıştır. Deneme sonucunda bitkilerin yaş ve kuru ağırlığı %33 su uygulamasında en düşük bulunmuştur. Deneme başlangıcından (23 Temmuz 2017) itibaren 10 gün aralıklarla deneme sonuna (23 Eylül 2017) kadar SPAD, PS II ve Stoma iletkenliği ölçümlerinde Turunç anacı üzerine aşılı Navelina kombinasyonunun kontrol uygulamasında en yüksek bulunmuştur. Volkameriana ve Turunç anacı üzerinde Navelina portakalının daha iyi gelişebildiği söylenebilinir.
Özet (Çeviri)
Citrus is an evergreen plant that grows in subtropical conditions. In the Mediterranean region, its production is largely based on irrigation. Considering the current water supply situation and future scenarios, it is important to know and evaluate the relationship between plant and water in researching the possibilities of growing under different irrigation conditions. In this study, four different citrus seedlings grafted on four different citrus rootstocks (Tuzcu 31–31 Sour orange, Carrizo citranj, C-35, Volkameriana) against three different water levels (33%, 66%, 100%) were evaluated physiologically. plant height, plant diameter, number of leaves, leaf area, plant age and dry weights, leaf water potential, SPAD, PSII, leaf N content, stoma conductivity were determined. In limited water application, the height, diameter, wet and dry weights of the plants were decreased. As a result of the experiment, wet and dry weight of the plants were found to be lowest in 33% water application. SPAD, PS II and Stoma conductivity measurements were found to be highest in the control application of Navelina combination grafted on Turunc rootstocks. It can be said that Navelina orange can grow better on Volkameriana and Sour orange rootstocks.