Kalkan balığı (Scophthalmus maximus L. ) yumurtalarının inkübasyonu, embriyo ve larva gelişimi üzerinde bir araştırma
A Research on the incubation of turbot (Scophthalmus maximus L. ) eggs and their embryonic and larval development
  1. Tez No: 121172
  2. Yazar: ADEM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Kalkan balığı (Scophthalmus maximus L.) yumurtalarının inkübasyonu, embriyo ve larva gelişimi üzerinde bir araştırma. Bu araştırmada, yapay yöntemle döllenen kalkan balığı (Scophthalmus maximus) yumurtalarının embriyolojik gelişimi ve larvaların metamorfozu incelenmiştir. Doğal olarak olgunlaşmış kalkan balıklan balıkçılar tarafından Türkiye'nin Batı Karadeniz kıyılarından avlanmıştır. Deneyde kullanılan anaç balıklar İ. Ü. Su Ürünleri Fakültesi, Yetiştiricilik Bölümündeki balık yetiştirme biriminde önceden hazırlanmış yetiştirme tanklarına getirilmiştir. Kalkan balığı yumurtaları, yeni yakalanan anaç balıklardan sağım yoluyla elde edildikten sonra kuru dölleme yöntemiyle döllenmiştir. Döllenmiş yumurtalar kontrollü şartlarda 15-16 °C su sıcaklığında inkübe edilmiştir. Döllenmiş yumurtalardan, 4 gün süren inkübasyon süresi boyunca çeşitli aralıklarla alınan örnek yumurtaların embriyolojik gelişimi ışık ve stereomikroskopta incelenmiştir. Yumurtadan çıkan larvaların, 3. günün sonunda vitellüs keselerini tükettikleri, ağız ve anüslerinin açılarak sindirim sistemlerinin aktif hale geldiği anlaşılmıştır. Larvalar 3. günden itibaren Canlı Yem Laboratuvarı'nda üretilen alg ve rotifer karışımı ile, daha sonra 15. güne kadar sadece rotifer (Brachionus plicatilis) ile beslenmiştir. 15. günden 25. güne kadar Artemia salma nauplii, 25. günden itibaren A. salına metanauplii ve mikrokapsül kalkan yemi (80-200 u.m) ile beslenmiştir. Metamorfoz 15. günden itibaren başlamış, 60. güne kadar sürmüştür. Yumurtaların döllenmesinden açılımına kadar olan dönemde embriyoların yaşama oranı % 64 olarak bulunmuştur. Bu oran, ilk beslemeye başlandığında (3-5. gün) % 30' a, Artemia'ya geçiş döneminde % 28'e ve metamorfozun başlangıcında % 1.2'ye kadar düşmüştür. Metamorfoz sonunda larvaların yaşama oranı %0 6.9 olarak bulunmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY A research on the incubation of turbot {Scophthalmus maximus L.) eggs, and their embryonic and larval development. In this study embryological development of the artificially fertilised turbot (Scophthalmus maximus) eggs and metamorphosis of the larvae were studied. Wild sexually matured newly caught turbots were obtained from fishermen. Those fish were caught by gill nets from the western parts of the Black Sea coastal waters of Turkey. These brood fish transported to the previously prepared turbot rearing tanks at the Istanbul University, Fisheries Faculty, Fish Husbandry Department of the Fish Rearing Unit. Turbot eggs were obtained by stripping and fertilised by dry method of artificial fertilization. Fertilised eggs were incubated under controlled conditions at 15-16 °C water temperature. Egg samples periodically observed during the incubation period by light and stereomicroscopy. At the end of the 3rd day, the hatched larvae absorbed their yolk sack, their mouth and anus opened and their digestive system was became active. The larvae fed firstly by algae enriched rotifers (Brachionus plicatilis) from the 3rd day to 6th day. After that they fed by rotifers until 15th day. During the period of 15-25* days, larvae were fed by Artemia salina nauplii. From 25th day they were fed by A. salina metanauplii and microcapsule artificial feed (80-200 um). Metamorphosis started from 15th day and lasted to 60th day. The survival rate of the larvae from hatching to first feeding were found 64 %. The survival rate at first feeding days (3 -5th days) dropped to 30 %, and also it dropped to 28 % after feeding the larvae by A. salina nauplii. However survival rate of the larvae were dropped to 1.2 % at the beginning of the metamorphosis. At the end of the metamorphosis, survival rate dropped to 6.9 %0. VIII