Ceratitis capitata Wied. (Diptera: Tephritidae)'nın Balcalı (Adana)'da farklı meyve bahçelerindeki populasyon dalgalanması ve laboratuvar koşullarında sıcaklığın gelişme süresine etkisi
Ceratitis capitata Wied. (Diptera: Tephritidae) of population fluctations different fruits orchards in Balcalı (Adana) and laboratuary condition affecting at the devolepment time
  1. Tez No: 413580
  2. Yazar: GÜLSEVİM TİRİNG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Adana (Balcalı)'da Akdeniz Meyve Sineği Ceratitis capitata Wied. (Diptera: Tephritidae)'nın konukçusu olan portakal (Navelina), mandarin (Okitsu, Fremont, W.murcott, Ortanique, Robinson), altıntop (Marsh seedless), nar (Hicaz), avokado, Trabzon hurması (yerel), elma (Red star, Galaxy gala), şeftali (Early maycrest, Franchoise), incir ve nektarin (Early silver) bahçelerinde 2013-2015 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmanın yürütüldüğü bahçelerde Akdeniz Meyve Sineğinin popülasyon dalgalanması ve laboratuvar koşullarında sıcaklığın (16, 20, 24, 28 ve 32°C) elma, Trabzon hurması ve mandarin meyvelerinde zararlının ergin öncesi dönemlerinin gelişme süresine etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, ilk ve son ergin uçuşları turunçgil bahçelerinde gözlemlenmiştir. Bu zararlı yapılan çalışma sürecinde 7-8 döl vermiş ve kışı turunçgil bahçelerinde geçirmiştir. Laboratuvar koşullarında artan sıcaklıkla beraber gelişme sürelerinin kısaldığı gözlemlenmiştir. 16°C'de pupa gelişimi her üç konukçuda görülmemiş ve bu sıcaklıkta Trabzon hurması meyvesindeki larvalar üçüncü döneme girdikten sonra ölmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in orange (Navelina), tangerine (Okitsu, Fremont, W.murcott, Ortanique, Robinson), grapefruit (Marsh seedless), pomegranate (Hicaz), avocado, persimmon (regional), apple (Red star, Galaxy gala), peach (Early maycrest, Franchoise), fig and nectarine (Early silver) which are supposed to be hosts of Mediterranean Fruit Fly, Ceratitis capitata Wied. (Diptera:Tephritidae) through 2013-2015 in Adana (Balcalı). The study was conducted in the orchards, Mediterranean Fruit Fly population fluctuated and the detrimental effect on the temperature of the apple, persimmon and tangerine fruit the pest is examined under laboratuary condition affecting the development time of the immature stages. As a result, the first and last adults were observed in the citrus orchards. This pest gave 7-8 generations during the study and overwintering sites were citrus orchards. The development time is observed with decreased with increasing temperature in laboratory conditions. 16°C in pupae development has not been observed in all three temperatures and at this temperature is dead larvae on persimmon fruit after entering the third stage.