Doğu Anadolu (Elaziz) mera topraklarının ıslahı üzerine araştırmalar
Research on soil rehabilitation of rangelands in Eastern Anatolia (Elaziz province)
  1. Tez No: 121178
  2. Yazar: CEMAL FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışma; 1998-2001 yıllarında İ.Ü. Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Toprak timi ve Ekoloji Programında“Doğu Anadolu (Elaziz) Mer'a Topraklarının Islâhı Üzerine Araştırmalar”adıyla doktora tezi olarak ele alınmıştır. Prof. Dr. M. Doğan KANTARCI danışmanlığında yürütülen çalışmada; değişik toprak işleme şekillerinin ve bir baklagil bitkisi olan Korunga {Onobriches sativa)nın Elaziz İli mera topraklarının ıslâhındaki etkileri incelenmiştir. Bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulan araştırma çalışmasında; 5 değişik toprak işleme şekli ana işlem olarak, ot ekilmiş ve ekilmemiş parseller ile gübrelenmiş ve gübrelenmemiş işlem parselleri de ikincil işlemler olarak uygulanmıştır. Esas olarak Korunga bitkisinin havanın serbest azotunu bağlayarak toprağın toplam azotunu artırma ve dolayısıyla toprak ıslâhındaki rolünün incelendiği çalışmada; değişik toprak işleme şekillerinin toprak nemi, hacim ağırlığı ve ot verimine olan etkisi de ele alınmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda; 1-) Toprak işleme derinliğinin, özellikle toprak işlemesini takip eden ilk yılda, toprağın gözenek hacmini, su tutma kapasitesini ve aktüel toprak nemini artırdığı, ot veriminde istatistiksel olarak P = 0.000, diğer bir ifadeyle % 100 düzeyinde etkili olduğu, 2-) Di Amonyum Fosfet (DAP) gübresi kullanmanın ise toprak Üstü bitkisel kütlede istatistiksel olarak anlamlı bir etki yapmadığı, ancak tüm işlem parsellerinin ortalaması alındığında % 10 düzeyinde bir artış sağladığı görülmüş, bu artışın da arazi farklılığından kaynaklanmış olabileceği kanısına varılmıştır. Deneme alanlarındaki toprakların toplam azot (Nt) içeriğine yönelik yapılan değerlendirmelerde; 1-) Toprak işleme ve gübrelemenin toprağın toplam azot içeriği üzerinde istatistiksel olarak P = 0.000, diğer bir ifadeyle % 100, 2-) Adi Korunga (Onobriches sativa) ekiminin ise istatistiksel olarak P= 0.029, diğer bir ifadeyle % 97 düzeyinde etkili olduğu saptanmıştır. DC
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study“Research on Soil Rehabilitation of Rangelands in Eastern Anatolia (Elaziz Province)”was carried out between the years of 1998 and 2001 as a Ph.D. thesis in Soil Science and Ecology Program of Forest Engineering Division, Faculty of Forestry, University of Istanbul. The research project, under the consultancy of Prof. Eh-. M. Doğan KANTARCI, was planned and applied in the province of Elaziz located in eastern part of Turkey.“Split plots in randomized blocks”experimental design was used in the field study of this research. Five different soil cultivation types were applied as main treatments. Two sowing treatments (sown and unsown) with Sainfoin (Onobriches satha), and two-fertilization treatment (fertilized and unfertilized) were applied as the sub-treatments. Mainly the effect of Sainfoin on nitrogen accretion and soil improvement, additionally effects of different soil cultivation types on soil moisture, volumetric weight and fodder yield, were investigated. Evaluation of data showed that; deep soil cultivation increases the capillary porosity, water - holding capacity and actual soil moisture especially in first year, i.e. after the treatment. Aboveground phytomass was increased about 10 % in fertilized treatment plots but this increase might be originated from the heterogeneous structure of the study area. Sou cultivation and fertilization treatments have significant effects on total nitrogen content of soil of experimental area at P = 0.000 level On the other hand, Sainfoin sown plots is significantly different at P = 0.029 level compared with unsown sample plots from the point of view of total nitrogen (Nt) accretion of the sou.