Koçköprü baraj gölü'nde (Van) yaşayan siraz (Capoeta capoeta, guldenstaedt, 1772) ve inci kefali (Chalcalburnus tarichi pallas, 1811) popülasyonları üzerine bir araştırma
A Study on the Capoeta capoeta (guldenstaedt, 1772) and Chalcalburnus tarichi (pallas, 1811) populations living in the Koçköprü dam lake (Van-Turkey)
  1. Tez No: 121192
  2. Yazar: MAHMUT ELP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KARABATAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Koçköprü Baraj Gölü'nde (Van) Yaşayan Siraz {Capoeta capoeta, Guldenstaedt, 1772) ve İnci Kefalı (Chalcalburnus tarichi Pallas, 1811) Populasyonları Üzerine Bir Araştırma Koçköprü; Gölü Van Gölü kapalı havzasında, Zilan Çayı üzerinde kurulmuş, 1992 de su tutulmaya başlanmış, maksimum alam 6.15 km2, derinliği 48.5 m olan bir baraj gölüdür. Aralık 1998-Ekim 2001 tarihleri arasında baraj gölündeki inci kefali ve siraz populasyonlarının büyüme, üreme ve ölüm durumları ile avcılıkta uygulanması gerekli kuralları belirlemek amacıyla yapımıştır. Toplam 2457 siraz ve 4416 inci kefali örneği incelenmiştir. İncelenen inci kefali bireylerinin yaşlarının 0-VII, boylarının 2.3-18.4 cm ve ağırlıklarının 0.2-72.2 g arasında değiştiği tespit edilmiştir. Erkek-dişi karışımı için boy- ağırlık ilişkisi logW=-2.084+3.092xlogFL, yaş-boy ilişkisi FLt= 17.923 [1 -e-0 92x(t+0675)] matematiksel denklemleri elde edilmiştir. Tüm örnekler için ortalama kondisyon faktörü 1.067 bulunmuştur. Erkeklerin 10, dişilerin 9 cm büyüklüğe ulaştıktan sonra eşeysel olgunluğa eriştikleri ve Haziran ayında yumurtlama faaliyeti gösterdikleri belirlenmiştir. Bu dönemde su sıcaklığının 14 °C olduğu ölçülmüştür. Populasyonda erkek:dişi oranının 1:1.30, toplam ölüm oranının 1.354 olduğu hesaplanmıştır. İncelenen siraz bireyleri yaşlarının I- VI, boylarının 3.2-39.8 cm ve ağırlıklarının 0.4-755.6 g arasında değiştiği tespit edilmiştir. Erkek-dişi karışımı için boy-ağırlık ilişkisi logW=-1.899+2.999xlogFL, yaş-boy ilişkisi FI^ = 58.24[l-e-0152x(t-°376)] matematiksel denklemleri elde edilmiştir. Tüm örnekler için ortalama kondisyon faktörü 1.275 bulunmuştur. Erkeklerin 23, dişilerin 33 cm büyüklüğe ulaştıktan sonra eşeysel olgunluğa eriştikleri ve 15 Mayıs- 15 Haziran tarihleri arasında yumurtlama faaliyeti gösterdikleri belirlenmiştir. Populasyonda erkek:dişi oranının 1:1.43, toplam ölüm oranının 2.096 olduğu hesaplanmıştır. İnci kefali ve sirazın Mayıs ayında akarsulara girdikleri ve Eylül ayı sonuna kadar buradan yakalanabildikleri görülmüştür. Ekim-Mayıs arasında her iki türe de akarsularda rastlanmamıştır. İnci kefali populasyonunun yeterince avlanmadığı, sirazın ise üremesine fırsat verilmeden avlandığı belirlenmiştir. Elektrik üretimi ve sulama suyu ile ortamdan çok fazla balık uzaklaştığı gözlenmiştir. Yukarıdaki bilgiler ışığı altında Koçköprü Baraj Gölünde 1 Mayıs- 1 Temmuz tarihleri arasında ticari avcılığın yasaklanması ve inci kefali avcılığında minimum av boyunun 1 1 cm, sirazda 34 cm olması uygun olacaktır. Bu uygulama ile hem populasyonların devamlılığı sağlanmış olacak hem de mümkün olan en yüksek verim elde edilecektir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Study on the Capoeta capoeta (Guldenstaedt, 1772)and Chalcalburnus tarichi (Pallas, 1811)Populations Living in the Koçköprü Dam Lake (Van-Turkey) Koçköprü is a dam lake in Van Lake close area on Zilan River, build in 1 992. Its surface area is 6.15 km2, and maximum deapth is 48.5 m. This research has been made to definite growth, reproduction, mortality rate and arrange the commercial fisheries rules of C. tarichi and C. capoeta populations in the Koçköprü Dam Lake between December 1998- October 2001. Totaly 4416 specimen of Chalcalburnus tarichi and 2457 specimen of Capoeta capoeta were examned in the resourch. Age, length and weight ranges of C. tarichi was found between 0-VII year, 2.3- 18.4 cm and 0.2 72.2 g respectively. Length-weight and age-length relationship were estimated as logW=-2.084+3.092xlogFL, Fl4=17.923[l-e~09Îx(t+0672)]. Condition factor was found as 1.067. Sexuel maturation length was found in males as 10 cm and females 9 cm. Spawning season was determined as June. Water temperature was masured 14 °C at the bagening of the season. It was determined that male: female ratio as 1:1.30, and total mortality rate as 1.354. Age length and weight ranges of C. capoeta was found between I-VI year, 3.2- 39.8 cm and 0.4 755.6 g respectively. Length-weight and age-length relationship were estimated as logW=-1.899+2.999xlogFL, FLt=58.24[l-e"° 152İC(t-036f)]. Condition factor was found as 1.275. Sexuel maturation length was found in males as 23 cm and females 33 cm. The spawning was observed between 15 May- 15 June. It was determined that male: female ratio as 1:1.43, total mortality rate as 2.096. It was determined that C. tarichi and C. capoeta migrated to the rivers on May and could be count until end of September. Both of the species could not couth in the rivers October to May. It was determined that C. tarichi was not caught sufficiently and C. capoeta caught before maturity length. It was seen that very much fish went out from Dam Lake by the way of electric production and irrigation water, and water birds were predator particularly on the C. tarichi. Depend on this knowledge, commercial fisheries must be forbidden between 1 May-1 July and minimum catch length for C. tarichi and C. capoeta must be over 10 cm and 34 cm respectively. Sustainable population and maximum yield could be obtain with application of the rules XIII