Sivas ilinden toplanan arı sütü örneklerinin, endotel hücrelerinin proliferasyonu üzerine etkileri
The effects of royal jelly samples collected from Sivas province on the proliferation of endothelial cells
- Tez No: 783731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ DURNA DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bal, arı zehiri, arı sütü, polen, propolis ve diğer arı ürünleri, insan sağlığının korunmasında ve devamlılığının sağlanmasında, güçlü ve dinamik bir sağlık durumunun oluşturulmasında kullanılan, ayrıca çok sayıda hastalığın tedavi edilmesinde geleneksel bir ilaç olarak başvurulan doğal ürünlerdir. Çeşitli arı ürünlerinin bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kullanımları günümüzde de oldukça yaygındır. Bu çalışmada Sivas ilinden toplanan arı sütü örneklerinin, endotel hasarı iyileştirmedeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda arıcılığın çok yoğun ve başarılı bir şekilde yapıldığı Sivas ilinden 2022 hasat döneminde arı sütü numuneleri temin edilmiştir. Endotel hasarının iyileşmesi, doku yenilenmesi ve onarımında arı sütü özütlerinin etkisi araştırılmıştır. Endotel hücre hasarının onarımı HUVEC hücre hattı kullanılarak gerçek zamanlı olarak ölçülmüş, veriler SPSS, GraphPad, ImageJ programları ile değerlendirilmiştir. Farklı dozlarda arı sütü uygulanmış HUVEC hücrelerinin 24 saat ve 48 saat sonunda yara iyileşmesi bakımından değerlendirilmelerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Hücre canlılığı bakımından, arı sütü numunelerinin 24 saat uygulanmasında daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Honey, bee venom, royal jelly, pollen, propolis and other bee products are natural products that are used to protect and maintain human health, to create a strong and dynamic health condition, and also to be used as a traditional medicine in the treatment of many diseases. The use of various bee products to strengthen the immune system is still very common today. In this study, it was aimed to determine the effects of royal jelly samples collected from Sivas province in healing endothelial damage. In this context, royal jelly samples were obtained from the province of Sivas, where beekeeping is carried out intensively and successfully, in the 2022 harvest period. The effect of royal jelly extracts on the healing, tissue regeneration and repair of endothelial damage was investigated. Repair of endothelial cell damage was measured in real time using the HUVEC cell line, and the data were evaluated with SPSS, GraphPad, ImageJ programs. In the evaluation of HUVEC cells treated with different doses of royal jelly at the end of 24 and 48 hours in terms of wound healing, no significant difference was found compared to the control group. In terms of cell viability, it was observed that royal jelly samples were more effective in 24 hours application.