Koçköprü barajının ornitofaunası (Erciş / Van)
Ornithofauna of Koçköprü dam (Erciş / Van)
- Tez No: 580660
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR ADIZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmanın amacı Koçköprü Barajı'nda görülen kuş türlerinin varlığını ortaya çıkarmaktı. 15 ay süren arazi çalışmaları sonucunda 18 takım (Ordo) içerisinde yer alan 43 familyaya (Familia) ait 141 kuş tespit edilmiştir. Belirlenen bu kuşlardan 140'ü tür (Species) ve 1'i alttür (Subspecies) düzeyindedir. IUCN kriterlerine göre alanda varlığı belirlenen kuş türlerinin statüleri; 1 Endangered (EN), 5 Near Threatened (NT), 2 Vulnerable (VU), 131 Least Concern (LC) ve 2 tür kapsamda değildir. BERN kriterlerine göre 95 tür Ek liste II içinde, 38 tür Ek liste III içinde ve 8 tür ise liste kapsamına girmemektedir. Merkez Av Komisyonu Kararları (MAKK) güncel listesi ile yapılan kıyaslamada alanda tespit edilen türlerden 25'ü Ek liste I'de, 22'si Ek liste II'de ve 94'ı ise liste kapsamı dışında kalmaktadır. Biyolojik materyallerin ticaret kurallarını belirleyen CITES'e göre tespit edilen türlerin 16'sı Ek liste II içinde yer alırken, geriye kalan 125 tür listenin kapsamı dışındadır. Alanda yaşayan kuş türlerinin Bölge Statüsü durumu incelendiğinde 1 türün Raslantısal (R), 4 türün Kış Ziyaretçisi (KZ), 28 türün Transit (T), 35 türün Yerli (Y) ve 73 türün ise Yaz Ziyaretçisi (YZ) olduğu görüldü. Yerli ve Yaz Ziyaretçi türleri araştırma alanında veya çevresinde üreyen türlerdir. Bu durumda 108 tür Koçköprü Barajı ve çevresinde üremektedir. Bu sayı gözlenen türlerin %77'sini teşkil etmektedir. Bu sonuç Koçköprü Baraj Gölü ve çevresinin kuş türlerinin üremesi bakımından önemini açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate presence of bird species in the Koçköprü Dam. It lasted for fifteen months. As a result of observations, 141 species of birds belonging to 43 families in 18 orders were detected. Among these detected, 140 were species and 1 was a subspecies. According to the IUCN criteria the statuses of the detected species of bird were as the following: 1 Endangered (EN), 5 Near Threatened (NT), 2 Vulnerable (VU), 131 Least Concern (LC) and 2 were not in the scope of listing. According to the BERN criteria, 95 species were listed in Appendix II and 38 were listed in Appendix III, while 8 were not in scope of listing. In the comparison made with the Central Hunting Commission Decisions (MAKK) current list, 25 were listed in Appendix I and 22 were listed in Appendix II, while 94 were not in scope of listing. According to CITES, which regulates the rules of trade for biological materials, 16 of the detected species were listed in Appendix II, while the remaining 125 were not in scope of listing. Considering the Regional Status cases of the bird species living in the area, 1 were Vagrant (V), 4 were Winter Visitors (WV), 28 were Passage Migrants (PM), 35 were Resident Species (RS) and 73 were Migrants (M = Summer Migrant). Resident and migrant species are species that reproduced in the research area and its surroundings. In this case, 108 species reproduce in the Koçköprü Dam and around. This number constitutes 77% of the observed species. This result clearly demonstrates the significance of the Koçköprü Dam and around for reproduction of bird species