Eskişehir ili tarla arazilerinde ortalama kapitalizasyon faiz oranının bulunması
Calculation of average capitalization rate for Eskişehir province cultivable lands
  1. Tez No: 35080
  2. Yazar: GÜLŞEN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, yerel olarak toplanan verilere dayanarak Eskişehir İli tarla arazileri için ortalama kapitalizasyon faiz oranının elde edilmesidir. Araştırmada, kıymet takdiri ve kapitalizasyon faiz oranı hakkında genel bilgiler verilerek Eskişehir ilinin tarımsal yapısı genel olarak incelenmiştir. Ortakçılık, kiracılık ve mal sahibi tarafından isletilen arazilerin sulu, kuru taban ve kuru yamaç olmalarına göre ayrı ayrı kapitalizasyon faiz oranları bulunmuş ve kapitalizasyon faiz oranlarındaki farklılıklar ortaya çıkış sebeplerine göre yorumlanmıştır. Mal sahibi tarafından isletilen sulu tarla arazilerinde kapitalizasyon faiz oranı %7,84, kuru taban arazilerde %5,04 ve kuru yamaç arazilerde %6,92 olarak bulunmuştur. Ortakçılıkta kapitalizasyon faiz oranı, sulu arazilerde %8,35 ve kuru taban arazilerde %5,79; kiracılıkta ise, sulu arazilerde %7,08, kuru taban arazilerde %4,76 ve kuru yamaç arazilerde %6,59 olarak bulunmuştur. Sonuçta Eskişehir İli için ortalama kapitalizasyon faiz oranı %6,05 olarak elde edi lmistir. ANAHTAR KELİMELER :Analitik yöntem, tarımsal kıymet takdiri, arazi rantı, kapitalizasyon faiz oranı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine an average capitalization rate for Eskişehir Province Cultivable Lands based on Local ly "col lected data. In this research was given general information about appraisal and capitalization rate and investigated on the general agricultural structure of Eskişehir province. Individual capitalization rates are calculated for irrigated land and dry base lands and dry side lands cultivated by sharecropper, tenancy or Land-owner, and the reasons for the differences among these rates are interpreted accordingly. In lands run by proprietors, capitalization rates have been determined as 7,84 % for irrigated land, 5,04 % for dry base and 6,92 % for dry slope. In lands run by share croppers, capitalization rates have been determined as 8,35 % for irrigated land and 5,79 % for dry base. In tenancy the rate have been determined as 7,08 % for irrigated land, 4,76 % for dry base and 6,59 % for dry slope. Consequently an average capitalization rate of 6,05 % has been found for Eskişehir Province. KEY WORDS : Analytical method, farm appraisal, land rent, capitalization rate.