Tarla arazilerinde kapitalizasyon faiz oranının saptanması üzerine bir araştırma
A Research on the determination of the capitalization interest rate in arable land
  1. Tez No: 22715
  2. Yazar: BANU ŞENER (SÖKMEN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARLA ARAZÎLERİNDE KAPİTALİ ZAS YON FAİZ ORANININ SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Banu (Sökmen) ŞENER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM 1992, Sayfa: 43 Jüri : Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Duran TARAKLI Bu araştırmada, Kırıkkale ili için kullanılabilecek ortalama bir kapitalizasyon faiz oranı elde edilmiştir. Kıymet takdiri ve kapitalizasyon faiz oranı hakkında genel bilgiler verilmiş ve ilin genel incelemesi yapılmıştır. Çeşitli tarım işletmelerinden elde edilen verilerle mal sahibi, ortakçı ve kiracılıkla işletilen araziler için kapitalizasyon faiz oranları bulunmuştur. Veriler ayrıca arazinin sulu, kuru taban ve kuru yamaç olmasına göre de değerlendirilmiştir. Sulu, kuru taban ve kuru yamaç araziler için elde edilen kapitalizasyon faiz oranlarındaki farklılıklar ortaya çıkış sebeplerine göre yorumlanmıştır. Mal sahibince işletilen sulu tarla arazilerde kapitalizasyon faiz oranı % 6, kuru taban arazilerde % 5 ve kuru yamaç arazilerde ise % 7.4 bulunmuştur. Ortakçılık ve kiracılıkla işletilen arazilerde sadece kuru taban arazilere rastlanmış ve bu oranlar ortakçılıkta % 5.9 kiracılıkta ise % 5.3 bulunmuştur. Kırıkkale ili için ise ortalama kapitalizasyon faiz oranı ise % 5.5 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Analitik yöntem, tarımsal kıymet takdiri, araz i -rantı, kapitalizasyon faiz oranı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF THE CAPITALIZATION INTEREST RATE IN ARABLE LAND Banu (Sökmen) ŞENER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM 1992, Page: 43 Jury : Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Duran TARAKLI In this research an average capitalization interest rate which may be applied in the province of Kırıkkale has been obtained. General information about assessment and capitalization interest rate has been presented and a general survey of the city has been made with the data obtained from several farm firms, capitalization interest rates have been determined for arable lands found by proprietors, share croppers and tenant farmers. Data have also been evaluated with respect to arable land being watery or dry bases and dry slope. The differences in capitalization interest rates obtained for arable lands with watery of dry bases and with dry slope have been interpreted according to the reasons they arise. In lands run by proprietors, capitalization interest rates have been determined as 6 % for watery base, 5 % for dry base and 7.4 % for dry slope. In lands run by share croppers and tenant farmers, only dry base has been found and the rates have been determined as 5.9 % in share cropping and 5.3 % in tenant farming. KEY WORDS: Analytical method, agricultural assessment, rant, capitalization interest rate.