Haberleşmede kullanılan E-postaların ve eklentilerin yazılım kullanmak suretiyle kriptolü olarak alınması ve gönderilmesi
Encrypted transmission and reception of E-mails and attachments using software
  1. Tez No: 121230
  2. Yazar: İBRAHİM DÖKMECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN TAĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HABERLEŞMEDE KULLANILAN ELEKTRONİK POSTALARIN VE EKLENEN DOSYALARIN YAZILIM KULLANILARAK KRİPTOLANMAK SURETİYLE GÖNDERİLMESİ VE ALINMASI İbrahim Dökmeci İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Anabilim Dalı 139 + x sayfa 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. M. Emin Tağluk İçinde bulunduğumuz bilgi çağında bilgisayar ağlarının ağı demek olan internet çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Giderek daha fazla insan internetten her konuda daha fazla faydalanmaktadır. WWW ve FTP gibi sağladığı hizmetlere ek olarak, sunduğu elektronik posta (e-posta) haberleşmesi ile internet milyonlarca insanın hayatını hatırı sayılır şekilde kolaylaştırmıştır. Dünyamızda farklı kişiler arasında milyonlarca elektronik posta ve onlara iliştirilen dosyalar açık olarak alınıp gönderilmektedir. Bu durum bazı sakıncaları da beraberinde getirmektedir. Bu mesajların kriptosuz veya açık olarak alınması/gönderilmesi elektronik postanın zayıf tarafıdır. Açık olarak gönderilen elektronik postalardaki her türlü özel bilgiler ile, kredi kartı numaralan, parola ve şifreler gibi gizli bilgiler bilgisayar korsanları veya gizli servisler tarafından ele geçirilerek istismar edilebilmektedir. Bu çalışmada e-posta haberleşmesi, TCP/IP, SMTP ve POP3 gibi haberleşme protokolleri ile veri güvenliği, şifreler ve özellikleri, şifreleme algoritmaları incelenmiş ve internet ortamında Delphi 5 kullanılarak bir program hazırlanmıştır. Bu program kullanıldığında elektronik postaların ve eklenen dosyaların kriptolu olarak alınması ve gönderilmesi sağlanabilecek ve böylece e-posta haberleşmesi güvenli hale getirilebilecektir. ANAHTAR KELİMELER: WWW, Ftp, TCP/IP, SMTP, Attachments, POP3 '%
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis ENCRYPTED TRANSMISSION AND RECEPTION OF ELECTRONIC MAILS AND THEIR ATTACHMENTS USING SOFTWARE Ibrahim Dökmeci inönü University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electric-Electronic 139 + x pages 2002 Supervisor: Assist. Prof. Dr. M. Emin TA?LUK In the Information Age, the internet and e-mails are widely used by many people for various reasons. Increasingly more people are communicating on almost every subject using the Internet. In addition to the services it provides like world wide web (www), and file transfer protocol (ftp), electronic mail (e-mail) communication has been a great convenience for millions of people. Today millions of e-mails and their attached files are exchanged among many people in a plain way, without using any encryption. This phenomenon has some disadvantages and makes many people vulnerable. Every kind of private and secret information like credit card numbers, passwords and ciphers (sent without encryption) can be obtained and used by hackers or secret service agents. The objective of this study is to examine e-mail communications, data security subjects, ciphers and properties, ciphering algorithms and protocols like TCP/IP, SMTP and POP3. And then, by means of a computer program written in Delphi 5, encrypted exchange of e-mails and their attachments is realized by using different algorithms in the Internet environment. Thus e-mail communications will become more secure. KEYWORDS : WWW, Ftp, TCP/IP, SMTP, Attachments, POP3 k /ir- :\ :.\ !?'!*»' '.#?