Profillit cevherinin zenginleştirilme olanaklarının incelenmesi
Investigation on the beneficiation of pyrophyllite
  1. Tez No: 121261
  2. Yazar: MUSTAFA BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PROFİLLİT CEVHERİNİN ZENGİNLEŞTİRİLME OLANAKLARININ İNCELENMESİ Mustafa BİRİNCİ T.C İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı 86 + ix sayfa 2002 Danışman: Prof. Dr. Musa SARIKAYA Bu çalışmada, Malatya-Pütürge yöresi profillit (AL2Si4Oıo(OH)2) cevher sahasından alınan düşük AI2O3 ve yüksek S1O2 içerikli profillit cevherinin zenginleştirilmesine çalışılmıştır. Deneylerde kullanılan saha örneğinin ana minerallerinin profillit, kuvars ve kaolinit olduğu ve %13,90 AI2O3, %79 SİO2 içerdiği mineralojik ve kimyasal analizlerle tespit edilmiştir. Boyut küçültme sonrası sınıflandırma ile zenginleştirme ve aşındırmalı-yıkama ile zenginleştirme yöntemleriyle yüksek alüminyum içerikli profillit konsantresi elde edilebileceği öngörülmüştür. Zenginleştirme deneyleri sonucunda özellikle seramik, refrakter malzeme ve tünel fırınların yapımında çelik endüstrisinin istediği AI2O3 tenörüne sahip profillit konsantresi elde edilmiştir. En iyi sonuç, 2000 um altına öğütülen numuneyle yapılan aşındırmalı-yıkama ile zenginleştirmeyle elde edilmiştir. Bu deney sonucunda %27,30 AI2O3 tenörlü konsantre, %63,88 AI2O3 verimiyle kazanılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis INVESTIGATION ON THE BENEFICIATION OF PYROPHYLLITE ORE Mustafa BİRİNCİ İnönü University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering 86 + ix pages 2002 Supervisor Prof. Dr. Musa SARIKAYA In this research, beneficiation of pyrophyllite (Aİ2Sİ40ıo(OH)2) ore from Malatya-Pütürge region with low AI2O3 and high SİO2 content was investigated. The chemical and mineralogical analysis showed that main minerals of representative samples used in the experiments are pyrophyllite, quartz, kaolinite and it contains 13.90% A1203 and 79% Si02 It was expected that a pyrophyllite concentrate with high A1203 grade adn low Si02 content can be obtained by means of comminution-classification and attrition- scrubbing methods. Experimental results showed that pyrophyllite concentrate with high Al203 grade required in ceramic, refractory material and steel industry could be obtained by these methods. The best result was achieved when the pyrophyllite ore was crushed 2000 um and then subjected to attrition-scrubbing. The highest concentrate grade, 27.30% Al203, was obtained in the experiment with a 63.88% Al203 recovery. Keywords : pyrophyllite, comminution-classification, attrition-scrubbing IV