Bor atık sularının çöktürme metodu ile arıtımı üzerine bir araştırma
Treatment of boron wastewater by coagulation
  1. Tez No: 121276
  2. Yazar: MEHTAP CANTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Çevreye olan ilginin hızla arttığı günümüzde, kirlilik konusundaki araştırmalar giderek yoğunlaşmış ve önem kazanmıştır. Bor minerallerinin işlenmesiyle ana maddeler olan boraks ve borik asit elde edilir. Organik ve anorganik çok sayıda bor bileşiği elde bu ana maddelerden elde edilir. Bor ürünleri bir çok endüstri dalının hammaddesi olmuştur. Bor bileşiklerinin kullanım alam yaygınlaştıkça endüstriyel ve evsel atıksulardaki bor miktarı artmıştır. Günümüzde kullanılan bor teknolojisinde atık problemi her zaman mevcuttur. Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliğinde denize deşarjda atıksuda ki bor konsantrasyonunun 500 mg/L olması gerektiği belirtilmiştir. Bundan yola çıkılarak literatür ve teorik bilgilerin ışığında bu çalışmada sönmüş kireç ve AI2O3 kullanılarak arıtım şartları belirlenmiştir. ^ %"
Özet (Çeviri)
SUMMARY f Jflf%l§ As the public interest to the environment is rapidly growing in tne^^a^g^p' pollution researches are becoming very insensitive and important. Boron and boric acid are produced from boron. Many organic and inorganic boron compounds are produced. From these principal substances boron products have been principal substances boron products have been principal substances for industrial raw materials. While boron products are being used significant amount, boron concentrations in industrial and domestic wastewater are increasing. Today's boron technology always produced boron pollution problems. Boron concentration in wastewater has been limited 500 mg/L by discharging into the sea, according to water Pollution Control Regulation. In this study, boron wastewater treatment has been worked using Ca(OH)2 and A1203 under the literatical and theoretical conditions.