Petrol içeren atık suların elektrokimyasal yöntemlerle arıtılması
Treatment of oily wastewaters using electrochemical methods
- Tez No: 121277
- Danışmanlar: PROF. DR. ANATOLY DİMOĞLU, PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ozet v.V-*: s/ *1 ^* v.*¦*.* Elektrokimyasal tekniklerle atıksu arıtımı katodik indirgeme, elektroadsorbsiyon, anodik yükseltgenme, elektrodiyaliz, elektrokoagülasyon ve elektroflotasyon teknikleri ile yapılabilir. Bu teknikler büyük endüstrilerde atıksu arıtma verimini %90-95 değerlerine kadar yükselterek atıksuyun geri kazanılmasını sağlamaktadır. Koagülasyon, kimyasal madde ilave ederek atıksu içindeki çok küçük parçacıkların daha iyi çökelebilen parçacıklar haline getirilmesi işlemidir. Elektrokoagülasyon yönteminde kimyasallar yerine elektrik akımı verilerek bu olay gerçekleştirilir. Flotasyon, çözünmüş ve çok küçük partikül halindeki süspansiyon maddeleri kimyasalların ilavesi ile atıksulardan ayrıştırarak köpük şeklindeki bir faza dönüştürmektedir. Elektroflotasyonda ise bu işlem elektrik akımı kullanılarak yapılmaktadır. Elektroflotasyon 21. yüzyılda yaygın olarak kullanılması tasarlanan arıtma proseslerinden bir tanesidir. Klasik arıtma prosesleri ile çok zor antılabilen atıksular bu teknolojilerle daha yüksek düzeylerde arıtılabilmektedir. Dolayısıyla bu yöntem teknolojik ve endüstriyel işlemleri basitleştirir ve arıtma sistemleri için gereken alanı azaltır. Ayrıca hiçbir kimyasala da ihtiyaç kalmaz. Bu çalışmada Tüpraş-Izmit Rafinerisi DAF, Karıştırma, Tank drenaj Ünitesi çıkış sularından numuneler alınarak, elektroflotasyon yöntemiyle paslanmaz çelik kullanarak sabit sıcaklıkta, sabit gerilimde, farklı akım yoğunluklarında, ve farklı sürelerde KOİ, Bulanıklık, Fenol, Yağ-gres ve hidrokarbon giderimi incelenmiştir. Elektrokoagülasyon yöntemiyle ise sabit gerilimde Anod olarak Fe ve Al olmak üzere iki ayrı elektrod kullanarak KOİ, Bulanıklık, Fenol, Yağ-gres ve Hidrokarbon giderimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I |l U W * *i f Wastewater treatment with electrochemical methods can be done by^a4$âj.<> reduction, electroadsorbtion, anodic oxidation, electrodiaylsis, electrocoagulation and electroflotation. These methods increase the wastewater treatment efficiency to the value of % 90-95 so that complex endusties can recycle the wastewater. Coagulation is a method precipitating small particles in the wastewater more easily by adding chemical substances. In electrocoagulation this phenonomena takes place with electric current in stead of chemical substance. Flotation seperates dissolved and suspended substances at very small particules from wastewater by adding chemical substances and transforms to a foam form. In electroflotation this process is done by using electric current. Electroflotation is one of the treatment expected to be used largely in the 21st century. Wastewaters treated difficultly by conventional systems can be cleaned more easily by these thecnologies. So this system simplifies thecnologic and industrial plants and reduces area requirement for treatment systems. In this study COD, phenol, turbidity, oil and grease and hydrocarbon removal was investigated by electroflotation method, by using antioxidant steel at constant temperature and constant potential difference, in different current densities and different times for samples taken from effluent water of DAF, Mixing, Tank Drainage Unit in Tüpraş-İzmit Rafinery COD, phenol, turbidity, oil and grease and hydrocarbons removal was investigated with electrocoagulation method by using two different electrodes (Fe and Al) as anode. iS^'L. «sssssöf