Hydraulic-and/or metabolic-selection pressures influenced aerobic granulation and its application in enhanced biological phosphorus removal (EBPR)
Hidrolik-ve/veya metabolik-seçme baskıları etkisiyle aerobik granülasyon oluşumu ve biyolojik aşırı fosfor giderimindeki (BAFG) uygulamaları
- Tez No: 216811
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZİK ARTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Microbiology, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
Aerobik granülasyon prosesi, farklı hidrolik-seçme baskılarıyla işletilen üç ardışık kesikli reaktörde (AKR) izlenmiş ve değerlendirilmiştir. Hava yukarı akış hızı haricindeki kesme kuvvetlerinin de önem taşıdığı belirlenmiş ve bunların granülasyon prosesine etkileri, çökeltim hızlarının düşük olduğu, ancak anaerobik fazdaki mekanik karıştırma nedeniyle aşırı (16.6cm/s) veya yüksek (6.5-4.3cm/s) kesme hızları uygulanan yayvan-tip reaktörlerde (HW/D=1.2) incelenmiştir. Çökeltme süresinin (veya hızının; 12.4-37.2cm/dak) etkisi ise, kesme kuvvetinin düşük tutulduğu (1.71cm/s) kolon-tip reaktörde (HW/D=10.3) çalışılmıştır. Aşırı durumlar önlendiği sürece hidrolik-seçme baskılarının granülasyonun tetiklenmesine/gelişimine yardım ettiği ve yeterince biyokütlenin oluşması durumunda metabolik/kinetik seçme-baskılarının prosesi desteklediği, aşırı durumlarınsa granülasyonun başlamasını engellediği veya kararlılığını bozduğu belirlenmiştir. Kolon-reaktörde oluşan yüksek-pH kazası sonrası gerek karbon ve fosfor giderimi açısından, gerekse granül makro-yapısı ve çökelme özellikleri (ÇHİ
Özet (Çeviri)
Aerobic granulation process was monitored and evaluated in three SBRs operated with different hydraulic-selection pressures. Shear rates other than superficial upflow air velocity were of significance, and their impact on granulation process was studied in the wide-type reactors (HW/D=1.2), subjected to extreme (16.6cm/s), or considerably high shear (6.5-4.3cm/s) due to mechanical mixing (anaerobic phase), while settling velocities were relaxed. Impact of settling time (or velocity; 12.4-37.2cm/min) was studied in the bubble-column SBR (HW/D=10.3), where shear rate was relaxed (1.71cm/s). Hydraulic-pressures promoted initiation/progress of granulation unless extreme conditions were avoided, and metabolic/kinetic selection-pressures supported the process if enough biomass was obtained, yet extreme conditions prevented initiation- or disturbed stability- of granulation. Rapid biomass recovery (2-18days), after an extreme pH incident in the SBBR, both in terms of C- and P-removal performances, and of granule macro-structure and settling properties (SVI