Boya katkılı nematik sıvı kristallerde optik nonlinearitenin kırınım ağı difraksiyonu yöntemi ile incelenmesi
Investigation of optical nonlinearity in dye doped nematic liquid crystals by grating diffraction method
- Tez No: 121291
- Danışmanlar: DOÇ.DR. F. NECATİ ECEVİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çeşitli bilimsel ve endüstriyel uygulamaya konu olan boya katkılı sıvı kristaller lazer indüklemeli kırınım ağı analizi ile incelenerek, optimum kırınım verimi sağlayacak konfıgürasyonun ve malzemenin elde edilmesine yönelik araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada boya torku kökenli kırınım ağı oluşum mekanizması baz alınarak, kırmızı He-Ne lazerine uygun anthraquinone türevi katkı boya % 1 w/w oranında E7 kodlu nematik sıvı kristale katkılanmış, optimum şartlar altında % 20 seviyesinde kırınım ağı difraksiyonu verimine ulaşılmıştır. Orijinal halinde, uygulanan de voltaj 'in etkisini içermeyen boya torku modeli modifiye edilerek de destekli ışık indüklemeli moleküler yönlenimin ve dolayısıyla kırınım ağı oluşumunun mekanizması irdelenmiş ve 632 nm He-Ne lazerlerle holografik kayıt amaçlı kullanıma elverişli olarak tasarlanmış ve oluşturulmuş sıvı kristal sistemin optik karakterizasyonu ve performans analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dye doped nematic liquid crystals, which is subject for various scientific and industrial applications, has been investigated by laser induced grating analysis and related research has been carried out for attainment of optimum configuration and material satisfying best diffraction efficiency in the frame of available usage of 632 nm He-Ne laser. In this study, an anthraquinone derivative dye is used as 1% w/w in E7 coded nematic liquid crystal and 20 % diffraction efficiency is received under optimum circumstances. Dye torque model, which does not include the contribution of the applied dc voltage in its original form, has been reconcerned with the effect of »voltage and comments are presented about the formation mechanism of grating. Optical characterization and performance analyses of our novel liquid crystal system, which is appropriate for Holographic recording applications, has been carried out as well during this research.