Bilişim sistemi güvenliğinde yazma ritmi tabanlı bir algoritma
An Algorithm about keystroke dynamics in information systems security
  1. Tez No: 121297
  2. Yazar: LEVENT YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilgi güvenliğinin sağlanmasındaki temel amaç, sistemdeki bilgilere1 sâdece" yetkili kullanıcıların erişimini sağlamak ve yetkisi olmayan kullanıcıların sisteme girişini engelleyerek bilgilerin korunmasıdır. Bu amaca erişim için ise yetkili ve yetkisiz kişilerin ayırt edilmesi gerektiği aşikardır. Bu tez çalışmasında yukarıdaki amaç doğrultusunda kişilerin klavyeye yazma ritmlerinden ayırt edilebileceği hipoteziyle, şifre ele geçirilse veya bilinse bile yetkisiz kişilerin sisteme girişini çok zorlaştıran bir güvenlik sistemi tasarlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen programda biyometrik sistemlerde kullanılan temel sınıflama algoritmaları paralelinde ancak mevcut algoritmaların karışımından oluşan yeni bir algoritma uygulanmış ve çok tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmayla ülkemizde üzerinde yeterince çalışma yapılmayan bu konuya farklı bir boyut getirilerek konu üzerinde çalışacak olan kişilere rehber olmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında ayrıca diğer biyometrik sistemlere de değinilerek ve karşılaştırmalar yapılarak yazma ritmi yöntemiyle kullanıcı tanıma sistemlerinin daha iyi anlaşılmasına gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary goal in providing the security of the information systems is to protect the information by providing the authorized users to access to information in system and preventing unauthorized users not to access and log on systems. It is obvious that it is necessary to distinguish the authorized and unauthorized users to achieve this goal. According to the above goal in this thesis, a security system that prevents the unauthorized users to access the system even if the password is known or stolen, was designed by the hipotez of typing rhytm of every person is different from the others. In the implemented program to achive this goal, a new classification algorithm which is parellel to the basic classification algorithms in pattern recognition was implemented and achivied very impressive results. With this study it was tried to be guide to the others that will study about this subject which is not studied about very much in our country. In this thesis study keystroke dynamics was tried to be understood better by mentioning and comparing the other biometric systems.