Gelişme döneminde verilen farklı tuz tipi ve farklı tuz konsantrasyonlarının mısır ve fasulye bitkileri üzerinde morfolojik özellikler ve verime etkisi
Effects of different salt types and salt concentrations applied during growth period on the morphological traits and yields of corn and bean plants
  1. Tez No: 121314
  2. Yazar: SEDAT KARADAVUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma 2001 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme sahasında, fasulye ve mısır bitkilerine uygulanan; NaCl, KC1 ve bunların kombinasyonlarının, bitki boyu, meyve ve koçan sayısı, koçan ve meyve boyu, koçanda ve meyvede dane sayısı, yaprak sayısı, yaprak alam, dal sayısı, koçan çapı ve 100 dane ağırlığınına etkilerini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Tesadüf Parselleri deneme desenine göre, iki tekerrürlü kurulan saksı denemesinde iki kültür bitkisine (fasulye ve mısır) NaCl, KC1 ve bunların kombinasyonları uygulanmıştır. Farklı tuz ve bunların kombinasyonlarının, mısır bitkisi için; yaprak sayısı ve dane sayısı, fasulye bitkisi için yaprak sayısı ve meyve sayısı üzerinde istatisitiki olarak etkileri önemli olmuştur. Ayrıca uygulanan tuz konsantrasyonları ile birlikte her iki kültür bitkisinde (fasulye ve mısır) verimde önemli düşüşler görülmektedir. Bulunan sonuçlar literatürdeki değerlerle karşılaştırıldığında uyum içinde olduğu görülmüştür. /: /£'¦*/£
Özet (Çeviri)
#-,$>?..,. i,“ '”&£%. SUMMARY WiMa'M This research has been performed in the exercise area of the Agriculture Faculty of 19 Mayıs University in 2001. The aim was to determine the effect of the NaCl, KC1, and their combinations on the plant length, number of fruits and number of corncob as well as the number of grain in corncob and in fruit. In addition number of leaf and branch per plant leaf area, weigh of 100 grain in beam corn were also investigated in terms of the effect of these salts. NaCl, KC1 and their combinations are applied to bean and corn by vase trial of 2 cycles according^ to Randomized Plot method. Different salts and their combinations have exhibited statistically important effects on number of leaf and grain for corn and on number of leaf and fruit for bean. Moreover the efficiency has decreased in both of these samples with the application of salt concentrations. It is observed that received results are in consistency with the literature information when they are compared.