Sıvı kristal lazer modülatörü yapımı ve karakterizasyonu
Design of liquid crystal laser modulator and it's characterization
  1. Tez No: 121315
  2. Yazar: OĞUZ KÖYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECATİ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde, hızla ilerleyen teknolojiye paralel olarak gelişen sıvı kristal gösterge cihazlarının kullanımı ve uygulama alanlarında büyük bir artış gözlenmiştir. Düşük güç tüketimi gerektirmeleri, ucuz maliyetleri, portatif özelliklerinden dolayı bu tip gösterge cihazlarının kullanım alam genişlemiştir. Bugün araştırmacılar çalışmalarını gelecekte daha hızlı çalışabilen sıvı kristaller ve bunların karakterizasyonu konusunda yoğunlaştırmışlardır. Bu tez sıvı kristallerin optik karakterizasyonu konusunda bir ön çalışma niteliğindedir. 5CB sıvı kristali kullanılarak bir elektro-optik lazer ışığı modülatörü yapılmıştır. Kurulan deneysel düzenekler ile bu elektro-optik modulatörde kullanılan 5CB sıvı kristali için faz geçiş sıcaklığı, optik anizotropinin voltaj ve dalga boyuna bağlı değişimi ile kullanılan hücrenin elektriksel özellikleri ölçülmüştür. Bulunan sonuçlar literatürdeki değerlerle karşılaştırıldığında uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is observed a huge increase in the application areas of liquid crystal display devices in parallel to the developing technologies. Low power consumption, low costs and movable properties of these devices let them to have extensive usage areas. Nowadays researchers concantrated an rapid response liquid crystals materials and their characterizations. This thesis is a prestudy of the optical characterization of liquid crystals. 5CB nematic liquid crystal is used for the construction of a laser light modulator. Phase transition tempreture, dependency of optical anisotropy, on voltage and wavelength have been measured as well as electrical properties of cell by using established setup. The obtained results are found to be in consistency with the values of the literature.